БУЈАР ПАК СЕ ЗБУНИ, дали е МНР на Македонија или на Албанија?

„Албанија има право да го дигне гласот“, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи за можноста по јуни Македонија да биде раздвоена од заедничкиот пакет на двете земји за отпочнување […]

ЗА ТИТО или ЗА ВАНЧО, кукавичкото јајце е снесено, започнуваат поделбите

Стратегијата за уништување на македонската национална свет нашироко се спроведува. Со цел да има силни резултати, таа е упростена на поделба на Македонците на почитувачи на југословенското наследство и ликот […]

(Видео) КИРЧО исвиркан во Битола, болшевиците тријат раце

Локалното население во Битола ги пречека со свирежи и навреди бугарскиот премиер, Кирил Петков заедно со потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и поранешната шефица […]

ДАЈ ИМ ПРСТ, ќе побараат цела рака, отиде и Гоце Делчев

Мешовитата комисија за историски и образовни прашања заврши со своите разговори во врска со Средниот Век, по забелешките дадени од бугарската страна за средовековниот период за нашите учебници по историја […]

ЦАР САМУИЛ станува Бугарин, Гоце Делчев уште се пишмани

Мешовитата комисија за историски и образовни прашања ќе се состане в четврток и петок, а на дневен ред се забелешките дадени од бугарската страна за средовековниот период за нашите учебници […]

БУГАРСКИ МЕДИУМИ: Само во Скопје, руската амбасада е понападна од таа во Софија

После скандалозното сооштение на руската амбасада во Скопје, со кое се закани на сите граѓани на Македонија кои не се согласувале со руските политики, дека внимателно ги евидентира, молк од […]

(Видео) СКАНДАЛ: БУГАРСКАТА влада се подели, мировна мисија на Путин

Премиерот Кирил Петков го разреши досегашниот министер за одбрана и привремен премир на Бугарија Јанев, поради отворено застанувања на страната на Русија. За министерот Јанев, случувањата во Украина не биле […]

БРУКА: ПЕТКОВ од нов договорот со Таче, бара промена на историја

Со нов договор меѓу Македонија и Бугарија ќе се затвораат политичките прашања меѓу двете земји, а некои од нив ќе влезат и во преговарачката рамка Макеоднија со Европската унија. Документот, […]