Мицкоски: По прегласувањето во ИЕ5 очекуваме обезбедување двотретинско мнозинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по прегласувањето во изборната единици 5 очекува обезбедување двотретинско мнозинство од 62 пратеника во Парламентот. Како што изјави денеска во своето обраќање во делчевското село […]

СДСМ и ДУИ ќе ИЗГУБАТ по едено пратеничко место во „ петка“?!

Главната битка се бие во Изборната единица број 5. Таму 109 гласови натежнаа на страната на Европскиот фронт предводен од ДУИ. Коалицијата Европски фронт денеска соопшти дека со поднесени приговори […]

Полициска акција – МВР ПРИВЕДУВА!

Двајца кумановци синоќа се приведени откако при претрес кај нив се пронајдени марихуана, кокаин и семки од канабис и ќе им бидат поднесени пријави, информираше денеска Министерството за внатрешни работи […]

Гордана Сиљановска Давкова и официјално претседател на државата, ДИК објави конечност на изборните резултати

За Претседател на Република Северна Македонија е избрана Гордана Сиљановска Давкова, со мнозинство гласови од избирачите кои гласале, односно 561.000 гласови, наспроти нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски 251.899, констатираше денеска претседателот […]

НЕ ИМ ВЕРУВААТ НИ СОСЕДИТЕ! Ковачевски и Пендаровски поразени и на нивните гласачки места

На гласачкото место во скопската населба Тавталиџе на кое гласаше претседателот на партијата Димитар Ковачевски, СДСМ доби 170 гласа, а ВМРО-ДПМНЕ 256, а на гласачкото место во Автокоманда на кое гласаше […]

Дали АРТАН ГРУБИ со јавно покажување како да се гласа, направи ПОВРЕДА НА СЛОБОДАТА НА ОПРЕДЕЛУВАЊЕ НА ГЛАСАЧИТЕ – Зошто надлежните органи сеуште молчат?!

Денес Артан Груби го оствари своето гласачко право „во живо“, односно покажа како  треба да гласаат гласачите. Тој јавно ГИ БОЈКОТИРАШЕ претседателските избори, а начинот на кој тоа го направи […]

„СТАРО, МЛАДО, МАШКО И ЖЕНСКО НА НОЗЕ СЕ КРЕНАЛО!“ Македонецот НЕМА ДА ДОЗВОЛИ да биде победен – ПИРЕЈ е тоа!

Еве зошто нема Македонецот да дозволи да биде победен. Еве зошто и како Македонецот опстоил 3000 години. Пиреј е тоа!- ова се само дел од коментарите оставени под ФОТОГРАФИЈАТА НА […]

СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА АРТАН ГРУБИ! БОЈКОТ на претседателските избори – на ливчето НЕМА КАНДИДАТ ОД УЧК?! А МАКЕДОНЦИТЕ ЗОШТО БИ БОЈКОТИРАЛЕ?!

Денеска вицепремиерот Артан Груби кој истовремено е и шеф на кабинетот на Али Ахмети, потврди дека го направил спротивното од тоа што Ахмети го кажа на почеток на кампањата. Бојкотот […]

На КОГО му одговара БОЈКОТОТ на претседателските избори?

Граѓаните на Северна Македонија утре бираат нов претседател кој ќе ја води државата во наредните пет години. Од седум часот кога се очекува отворање на избирачките места, тие пред себе […]

СЕ АПСАТ ЛУЃЕ СОМНИТЕЛНИ ЗА ПОТКУП ПРИ ИЗБОРИТЕ, првите двајца се потврдени

Вчера(06.05.2024) во 15.20 часот полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Велес го лишиле од слобода И.И.(52) од село Мелница, општина Чашка. При претрес во неговиот дом, извршен […]