ОБВИНИТЕЛСТВО крена раце од истрага за Тетово

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција наводно започнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки […]

ЛУДИЛO ПOПИC: Или 7% Тypци или ништo

Тypcката заедница во Македонија нема да го признае пописот, доколку по завршувањето на пописот и објавувањето на резултатите, бројот на граѓани кои се изјасниле како Тypци изнесува помалку од седум […]

ТРАГЕДИЈА на Инфективна клиника во Скопје

Поради инфенција од Ковид почина 18-годишна девојка од Скопје на Инфективна клиника. Тоа е трагедија само по себе, но не застанува тука! Починатата девојка била млада мајка, која се породила […]

СКАНДАЛ: Душко фатен во медот, дали ќе го притворат

Денес ВМРО ДПМНЕ на своја пресконференција обелодени финансиска афера за кандидатот на СДСМ за општина Карпош и директор на ЈП Водовод и канализација Душко Весковски. МКДенес ќе го поедностави соопштението, […]

AMEPИКАНCKAТА aмбacaдa сo пopaка дo Филипчe

Aмepиканската амбасада во Скопје со крводарителска акција и акција за донирање на храна и облека ја одбележа годишнината од терористичките напади кои се случија на 11 септември 2001 година. Новинарски […]

ИНИЦИЈАТИВА за симнување на Воинот на коњ

За време на Владата на премиерот Никола Груевски, покрај останатите споменици на плоштад Македонија се изведе и посебна фонтана со споменик на античкиот македонски крал Александар Трети Македонски и придружни […]

OCТAВКИ: Кoј и за штo ги бapa, каде е MНP

Во Македонија постојано се слуша зборот оставка. Особено кај политичарите. Чиниш ние имаме милион академици, па секоја недела ќе менуваме лидери и функционери како чорапи во лето. Многу поважно е […]

ЖАЛНА МАКЕДОНИЈА: Читајте и плачете што дочекавме

Според германскиот весник „Велт“, Македонија била предупредена од Мухамед Наим Аџубсада, шеф на Изборната комисија во Авганистан за нефункционалноста на биометриските читачи. ДА, точно прочитавте, ДИК од Авганистан дојде ред […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Новиот договор со Бугарија

МКДенес ексклузивно го објавува новиот нонпејпер, односно неформален завршен текст на новиот Договор помеѓу Македонија и Бугарија. Бугарското вето за спречување на отворање преговори помеѓу Македонија и Европската унија, за […]