ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Откриена тајната за спречување на стареењето!

Првото отсликување на организмот на храната што ја внесуваме се гледа на нашата кожа. Иако се мисли дека козметиката и бројните препарати помагаат, поважно од тоа е како се храните. […]

МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: Министерството за здравство објави препораки за заштита

Избегнување на контакт со диви животни и термички добро обработено месо од вакви животни, се дел од препораките за заштита од мајмунски сипаници кои ги објави Министерството за здравство. Од […]

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Се појави нов сој со овие симптоми

Камелеонскиот коронавирус е во постојана промена, а додека ќе трае, нема убедливи и научно засновани прогнози. Деновиве, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува на мутантната варијанта на ковид-19 или омикрон, наречена […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Промени во исхраната кои го продолжуваат животот

Еден доктор користејќи ја TikTok платформата сподели шест различни совети кои можат да ни помогнат да го продолжиме својот живот за цели 13 години благодарение на исхраната. Докторот Ентони Јун […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Еве што ни го уништува здравјето

Клиничкиот невропсихијатар д-р Даниел Амен објави книга во која објасни како храната влијае на расположението, а особено ја подвлече храната поради која се чувствуваме лошо. „Овие намирници ги нарекувам „тажна […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Како емоциите влијаат на работата на внатрешните органи

Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е под влијание на одредени емоции, а научните истражувања покажале дека тој не постои без причина. Како што […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: познат доктор откри рецепт за сите болести?!

Познатиот лекар Едвард Хардвиз тврди дека неговите совети за здрав начин на живот ќе ви помогнат да ги излечите сите болести, а еве што вели: Секое утро погледнете го по […]

ВНИМАВАЈТЕ: Ова е диетата поради која ПОЧИНА ПОЗНАТ СПОРТИСТ

Легендарниот спортист почина откако заврши 14-дневна диета, во текот на која пиел само сокови и чаеви за „чистење“. Сакаше да се врати во форма, но доби срцев удар. Легендарниот крикет […]

НАЈНОВА СТУДИЈА: Ковид предизвикува ОШТЕТУВАЊЕ НА ТКИВОТО НА МОЗОКОТ

Ковид-19 може да предизвика поголемо губење на сивата материја и оштетување на ткивото во мозокот отколку што природно се случува кај луѓе кои не биле заразени со вирусот, покажа големата […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Вистината за кафето…

Според најновите научни истражувања, пиењето една или повеќе шолји кафе на ден може да биде поврзано со долгорочно намалување на ризикот од срцева слабост. Сепак, ова истражување не се однесува […]