ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: ОБСЕ пред распад, го презема ОСМАНОВ

Македонија под власта на ДУИ и под раководство од Бугар Османов, од денеска го презема претседавањето со ОБСЕ – најголемата регионална безбедносна организација во која членуваат 57 земји и 11 […]

АЛБАНСКИОТ ШОВИНИЗАМ под удар од САД

Во контекст на најновите предизвици за Западен Балкан и што носи идната година, зборуваше Заменик-помошникот секретар на САД, Габриел Ескобар, во интервју за Атлантски совет, објавено на почетокот на декември. […]

ЗЕМЈОТРЕС ВО ЦРКВАТА: Вартоломеј ја прогласи Руската Црква за ЕРЕС

Искривената православна вера (т.е. ерес во црковна смисла) „стана основа на идеологијата на режимот на Путин“. Ова е главната теза на големиот програмски говор што го одржа вселенскиот (константинополски) патријарх […]

АМЕРИКАНЦИТЕ ЗАМИНАА, дали ќе бараат оштета од САД за една недела во МК

Тимот за санкции од Вашингтон кој беше во Македонија со цел поагресивно да истражува корупција кај поранешни, но и актуелни функционери си заминал од земјава, откриваат за „Фокус“ од Амбасадата […]

ВАШИНГТОН со шамар за Приштина: ИТНО да постапите!

Соединетите Американски Држави се приклучуваат на Европската Унија барајќи од косовските власти да ги почитуваат своите обврски без одлагање, вклучително и формирањето на Заедницата на српските општини, соопшти американската амбасада […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: САД дозволија германски ЛЕОПАРДИ да влезат во УКРАИНА

Соединетите Држави и дадоа многу јасен сигнал на германската влада дека нема да има ништо против Бундесверот да и обезбеди на Украина борбени тенкови Леопард 2, објави Франкфуртер алгемајне цајтунг […]

ПEPСИJKИTЕ ги фрлија БУPKИTE, пpoпаѓа иcлaмиcтичkиoт peжим вo ИPAН

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине „моралната полиција“, исламистичка верска полиција за наметнување на режимот. „Моралната полиција нема […]

АЛБАНЦИТЕ ја нападнаа Британија, на КРАЛОТ му гори под нозе

Британските медиуми пренесуваат дека секој трет имигрант кој илегално го минува Ла Манш и стигнува на британска територија е Албанец, јави Топ чанел. – Бројот на баратели на азил кои […]

Поради ДЕФИЦИТ НА МАЖИ во РУСИЈА, ПУТИН ќе МОБИЛИЗИРА 300.000 ЖЕНИ

Путин планира да мобилизира два милиони луѓе? Поранешниот професор тврди дека во војна ќе одат и 300.000 жени. Рускиот претседател Владимир Путин наскоро може да мобилизира уште два милиони војници, […]

МАКЕДОНИЈА стана член на МУЏАХЕДИНСКАТА унија (Исламски калифат) од Блиски исток и Африка

Министерот за надворешни работи Бугар Османов во Барселона, со народни пари, присуствуваше на свечениот чин на пристапување на Северно Подкосовље, познато како Македонија во Унијата за Медитеранот, позната како Муџахединска […]