ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: „Гучи“ продава сандали кои порано ги носеше секој Југословен

На официјалната страница на луксузниот моден бренд „Гучи“ се продаваат пластични сандалки кои потсетуваат на оние кои минатиот век ги продаваше „Југопластика“. Летниот одмор во поранешна Југославија не можеше да […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: 8 култури кои влијаеле на модата

Модата наоѓа влијанија во сè… културата, природата. Историјата на таа инспирација е поттикната од различни култури и заедници. За едни од најсилните влијанија на културите врз модата ќе ве потсетиме […]

ДОКАЖАНО: На овие 3 „ПАЃААТ“ сите мажи

Од сите наши секојдневни козметички производи, парфемот претставува нешто многу полично. Најверојатно веќе знаете дека еден парфем нема да мириса исто на две личности, колку и да се слични. Хемијата […]

АЛБАНКА од Косово казнета поради двоглав орел

Организаторите на овогодинешниот избор за Мис Интерконтинентал, кој се одржа во Египет, го исклучија Косово од понатамошното натпреварување откако нивниот претставник на сцената покажа двоглав орел за време на генералната […]

HАRD CКOПJAНКА: Ми нyдaт кoли и cтaнoви

Дефинитивно таа е една од „најлајкуваните“ дами на социјалните мрежи. Причина поради тоа е нејзиниот изглед кој наликува на барбиките од детството, ама и на се*си убавиците од машките сништа. […]

Сите сандали на Екатерина

Поранешната бугарска вицепремиерка и министерка за надворешни работи, преубавата Екатерина Захариева позната е на јавноста по нејзиниот стил на облекување. Тоа е оној стил за брзо соблекување, кој користи патент […]

Мексико ги oбвини Зара за кражба на дизајн

Mексико ги oбвини модните брендови Зара, Антропологија и Патоул за присвoјување на културата. Министерството за култура тврди дека тие „користеле“ дизајн создаден од домородното население во земјата. Во серија писма […]