ВОНРЕДНА состојба во Софија, БУГАРСКАТА АКАДЕМИЈА ги изгоре бугарските ЛАГИ

Бугарската академија на науки уште во далечната 1981 година објавила автентични документи од Латински извори за бугарската историја, во кои се докажува дека никогаш не настанало т.н. рано спојување помеѓу […]

БУГАРИН од амбасадата го украл мониторот во БУГАРСКИОТ КЛУБ

Бугарија реагираше жестоко на информацијата дека, наводно бугаромразачи од Македонија насилно влегле во демек културно-информативен центар на Република бугарија во Скопје, при што одзеле монитор, со што извршиле напад на […]

БУГАРСКО – албанска војна за ДАРДАН од „Шкупи“

Минатиот месец беа откриени историски артефакти во близина на античкиот град Скупи, дел од надгробни плочи, на кои на една од нив беше запишано името Дардан, што според албанските шовинисти […]

АЛБАНИЈА се враќа во брак со КИНА, Путин ќе биде кумот

Кина и Албанија воведуваат безвизен режим меѓу двете држави, објавија од кинеската амбасада во Албанија, со што и официјално Албанија се враќа во „кинески свет“, каде и припаѓаше со децении. […]

МАКЕДОНСКИТЕ ЗБОРОВИ ги заменувале со руски, за да измислат БУГАРСКИ јазик

“Езика на нашите деди и баби” кој најчесто го спомнуваат избугарените Македонци во Бугарија, свесно или несвесно признаваат дека во минатото зборувале македонски јазик, а денес користат русизиран избугарен македонски […]

(Документи) КОМИНТЕРНАТА го создала БУГАРСКИОТ, а не МАКЕДОНСКИОТ јазик

Во Бугарија омилена тема за докажување на бугарскиот карактер на Македонија е тврдењето дека не постои македонски јазик, а истиот е создаден од Тито и Коминтерната. Но вистината е сосема […]

(Видео) ЗЕМЈОТРЕС ВО БУГАРИЈА, Божидарко ги попари, призна дека се АЗИЈАТИ

Најпознатиот бугарски шовинист, личниот историчар на советскиот диктарот Тодор Живков, антимакедонецот Божидар Димитров јавно признава дека Бугарите се дојденци на Балканот од степите на централна Азија и се Азијати во […]

ВУЧИЌ и КУРТИ стоите подалеку од МАКЕДОНИЈА, сметката сами да си ја платите

„Имавме тежок состанок, ќе имаме уште. На 18 март би требало да се видиме на територија на Северна Македонија, тогаш и господинот Борел ќе биде во посета на регионот. Дотогаш […]

БУГАРСКИОТ МНИ си пукаше во нога, објавија гевгелиско – бугарски речник

Поради огромната разлика помеѓу македонскиот и бугарскиот јазик, во 1932-ра година во Софија бил објавен Гевгелиско – бугарски речник. Автор на речникот е Димитар Иванов, кој поради неможноста да се […]

(Видео) МЕК бугарски СТАП за Македонците пристигна од Софија

Односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во моментов се на дното, а за тоа придонесоа иницијативите за отварање на т.н. културни клубови во двете земји. Кампањата на провокации ја започна […]