ТАЧЕ ПОТВРДИ: Францускиот предлог ќе се гласа во СОБРАНИЕ

Премиерот Димитар Ковечевски – Таче потврди дека францускиот предлог е веќе во Македонија и тој ќе биде за кратко одобрен! Тој во неговата објава на Фејзбук напиша: „Денес до Владата […]

НУКЛЕАРКА: РУСИТЕ избркани НА КЛОЦИ од Украинците на Змиски остров

Руската војска принудно го напушти стратешкиот Змиски остров во Црното Море. после жестоките напади на Украинската војска со најновото американско оружје. Ова го соопштија истовремено и Украина и Русија. Москва […]

(Видео) ПЕНДАРОВСКИ ПОТВРДИ: Имаме подобрен модификуван француски предлог

Претседателот Стево Пендаровски денеска во изјава за ТВ Сител посочи дека модификуваниот француски предлог е далеку подобар од претходниот. „Можам само да ви кажам дека модификуваниот француски предлог е далеку […]

ВОНРЕДНО од БРИСЕЛ: Мишел потврди дека Македонија прифатила компромис

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија, објави попладнево на Твитер претседателот на Европскиот […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: МАКЕДОНИЈА го прифати „францускиот предлог“, тврди МАКРОН

Францускиот претседател од Мадрид изјави дека е најден компромис за спорот меѓу Скопје и Софија. Македонската влада соопшти дека примила предлог од Франција за надминување на блокадата. Македонија и Бугарија […]

БАЈДЕН: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцена

Претседателот на САД, Џо Бајден најави ново распоредување на војници од Америка во Европа. -Путин го наруши мирот во Европа. САД и нашите сојузници ќе делуваат на сцена, докажувајќи им […]

ОТКРИЕН разговорот МАКРОН – ПУТИН, го оговараат БАЈДЕН зад грб

Францускиот државен ТВ канал Франс 2 емитуваше документарен филм во кој се прикажува таен разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, претседателот на Франција, четири дена пред руската […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со Оливер бугарот на Виктор пријателот на „МАЌЕДОЊА“

ПОЕНТА НА ДЕНОТ „Патриоти“, па нели комесарот Оливер Вархеј е најблискиот човек на Виктор Орбан, а истиот тој Орбан нели најдобриот пријател на „МАЌЕДОЊА“ во ЕУ? Од каде сега Орбан […]

СУЛТАНОТ го свитка опавчето, има да слуша или на клоци од НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниинисто, а во меѓувреме истата изјава дојде и од НАТО. Министрите за надворешни работи […]