Бугарски воен авион се урна за време на воена вежба

Бугарски МиГ-29 се урна во Црното Море за време на вежбата Шабла 2021, во која учествувале и ловци на српското воено воздухопловство, објави денес Радиотелевизија Србија, повикувајќи се на официјални […]

Паднаа страните на Фајненшл Тајмс, Њујорк Тајмс, Гардиан…

Интернет страниците на „Фајненшл тајмс“, „Њујорк тајмс“, „Блумберг њуз“ и „Гардијан“ паднаа од непознати причини. Повеќе веб-страници управувани од новинарски куќи, вклучувајќи ги „Фајненшл тајмс“, „Њујорк тајмс“ и „Блумберг њуз“, […]

Сосема нова физика

Резултатите од големите експерименти со големиот хадронски судир предвидуваат непозната космичка сила Ново соопштение од Европската организација за нуклеарни истражувања „ЦЕРН“.  Откри дека анализата на резултатите од 10-годишните податоци од […]

Измaмници демнат на Фejсбук – внимавајте ако добиете ваква порака!

Со развојот на социјалните мрежи, бројот на измaми и лaжни прoфили е видно зголемен. Порано, електронската пошта беше еден од методите за измaми. Добрата вест е што многу луѓе се […]

Која е државата со најголема мрежа на брзи пруги?

Не помалку од 37.900 километри ја минуваат целата земја, поврзувајќи ги сите нејзини најголеми градови. Целиот процес е завршен од 2008 година. Половина од вкупниот број е завршен само во […]

Жално! Вардар уништен, Скопје без станица

Институтот за комуникациски студии изготви приказ на загаденоста на реката Вардар. Во фокусот на тоа истражување е проектот за изградба на „Пречистителна станица за град Скопје“! https://youtu.be/nItpgiGGNFU Согласно објавеното пред […]

Затворен угостителски објект во Тетово, приведена сопственичката

Затворен угостителски објект во Тетово, приведена сопственичката

Компанијата „Фајзер“ пронајде лек против ковид-19

Компанијата „Фајзер“, една од производителите на вакцина против ковид-19, соопшти дека до крајот на мај годинава ќе ја заврши првата фаза од клиничките испитувања и до есен ќе ги има […]