(Видео) МЕК бугарски СТАП за Македонците пристигна од Софија

Односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во моментов се на дното, а за тоа придонесоа иницијативите за отварање на т.н. културни клубови во двете земји. Кампањата на провокации ја започна […]

Петков: Бугарија има скоро одличен дипломатски пристап кон Македонија

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, во интервју за „БТВ“ го оцени предлогот на француското претседателство со Европската Унија како исклучително добар, кој направил бугарските позиции да станат и европски, […]

АМЕРИКАНСКИ ПРЕДЛОГ: Бајден го запира бугарското изживување врз МАКЕДОНИЈА

Во клучни моменти, пред домашните предавници и меѓународни егзекуроти да ја уништат македонската државност, преку американскиот аналитичар Едвард Џозеф пристигна и американскиот предлог за решавање на македонско – бугарскиот спор. […]

СТРАХОТНО: БУЧКО ја откри Америка за бугарските лудории

Во неславен обид осудуваниот за криминал Владо Бучковски да промовира некаков си Клуб на пријателство помеѓу Бугарија и Македонија, наводно со мрежа на видни интелектуалци од двете земји, како Љубчо […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Наскоро, кој стои зад бугарскиот клуб Ванчо Михајлов во Битола

МКДенес екслузивно од свои извори обезбеди документација за создавачот на бугарскиот клуб Ванчо Михалов во Битола. Кој го создава и со кои цели, за што е употребен и дали му […]

ПЕТКОВ бара ПАРИ од Македонците со бугарски пасоши

Бугарскиот премиер Кирил Петков започна со кампања „Една плата за Украина“ и побара од сите бугарски државјани во светот да донираат средства додека да се договорот коалициските партнери во владата […]

МАКРОНОМАНИЈА: „НЕ Е УДОБНО“ господин премиер

Откако бугарскиот премиер Кирил Петков ја посети Македонија по повод локал журката во Битола, покажа афинитети кои се карактеристични за францускиот претседател Макрон. Во негова придружба беше и бугарската потпретседателка […]

ЕКСКЛУЗИВНО (видео) што е договорено со Бугарија, дали промена на Устав или избори

Бугарскиот премиер Кирил Петков отворено соопшти што е договорено со Македонија, особено фактот што тој никогаш не сметал дека треба да се укине ветото за Македонија за членство во ЕУ, […]

КРАСИ ВЕ ПОЗДРАВИ ОД БИТОЛА: Ако не сте Бугари, оган да ве изгори

Поранешниот министер за одбрана и вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов – Краси, синоќа објави дека и тој бил во Битола на отворањето на бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ со своите […]