ДОБРО УТРО СО АМАТЕРКАТА И КАРАВАНОТ НА ТАЧЕ ЗА БУГАРИ ВО УСТАВ

пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкултет ГОЛЕМИТЕ ПАРТИИ – СИЛНО И ОДЛУЧНО ЗА БУГАРИ ВО УСТАВ Врвните странски и домашни експерти се чини дека веќе немаат ништо убаво […]

Експерти за вртоглавата инфлација во ЕУ: „Не е прашање кога ќе дојде до рецесија, туку колку длабока ќе биде таа“

Многу експерти за економија и финансии од земјите од ЕУ, сметаат дека ЕУ следната година ќе оди во рецесија. „Генерално, сликата останува мрачна. Повторното отворање на економиите ги зајакна услугите, […]

ВЛАДАТА НА СДСМ ГО ЗАДАДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УДАР ВРЗ ГРАЃАНИТЕ!

Колку ќе чинат прехранбените производите за кои од утре трговците слободно ќе наплаќаат маржа и дополнителни 5 отсто ДДВ? Се знае или не? Владините мерки за ублажување на ценовниот шок […]

АПОКАЛИПТИЧНО: Мицкоски предупредува на банкрот на државата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на партиски настан организиран по повод 100 дена од мандатот на градоначалниците, обвини дека во Македонија има стагфлација, цените на производите растат, а платите практично […]

ЕРДОГАН полуде, сургун го прати директорот на статистика

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган донесе декрет со кој го отпушти од работа шефот на државната агенција за статистика Саит Ердал Динчер, само затоа што ги објавил официјалните податоци кои […]

ТУРЦИТЕ без храна, инфлацијата ги уништи граѓаните

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави намалување на основните даноци на храна, бидејќи Турција се соочи со висока стапка на инфлација. Неговата одлука стапува во сила веднаш. Ердоган рече дека […]

ТУРЦИЈА на колена, огромна инфлација, никогаш не било полошо

Турција се соочува со рекордно ниво на инфлација уште од 2002 година. Според објавените официјални податоци, инфлацијата во земјата достигна 36,08 отсто. Оваа инфлација, којашто е повеќе од седум пати […]

EPДОГAH зaбегa, cитyациjaта вo Тypциja cтанyва драматична – ЊУJOPK TAЈМC

Ердоган верува дека неговите економски политики ќе функционираат и дека ќе може да го убеди електоратот во нивната валидност. ЕРДОГАН Постојат само избори и ништо повеќе! Турскиот претседател Реџеп Таип […]

ИНФЛАЦИЈА или шпекулација?!

Денарот е стабилен. Да бидеме внимателни со шпекулациите за девизниот курс на денарот затоа што тие не му користат никому. Народната банка има доволно инструменти да го заштити денарот, порача […]