Голем завршен народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Прилеп

Денеска по повод завршување на кампањите за претседателски и парламентарните избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи голем народен митинг во општина Прилеп во 20,30 часот на градскиот плоштад. Во Прилеп свое обраќање […]

На полноќ настапува молк пред вториот круг од претседателските и парламентарните избори на 8 мај

Последен ден од кампањата за вториот круг од седмите претседателски избори и единаесетите парламентарни избори на 8 мај. Кампањата за претседателските избори започна веднаш по првиот круг од изборите, додека […]

Семејство од Скопје доживеа тешка сообраќајна несреќа, загина татко на две малолетни деца

Триесет и деветгодишен скопјанец загина во сообраќајка на експресниот пат Штип-Кочани, а жената и двете малолетни деца поради здобиените повреди се пренесени во штипската Клиничка болница. Пријавата во СВР-Штип е […]

Дописот на Битиќи до компаниите е КЛАСИЧЕН ИЗБОРЕН ПОТКУП!

„Фатмир Битиќи, лице кое сеуште е на јавна функција – вицепремиер за економски прашања, упатил допис до одредени компании, со кој бара поддршка и глас за себе како кандидат за […]

Биста на Гоце Делчев откриена пред црквата „Свети Архангел Михаил“ во Пустец

 Во Пустец денеска е откриена биста на Гоце Делчев по повод 121 година од неговата смрт. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствуваше на настанот, порача дека делото на Делчев […]

ИСТРАЖУВАЊЕ за трошоците на студентите од факултети во Скопје и Тетово

Истражувањето „Студентска кошничка на студентите на Економскиот, Филолошкиот и Медицинскиот факултет“ сега е објавено. Истражувачите на Форумот за Образовни Промени ги идентификуваа и анализираа најголем дел од трошоците што ги имаат студентите […]

Анкета на ИРИ: Западен Балкан го губи трпението поради чекање за влез во ЕУ

Земјите од Западен Балкан се строго поделени меѓу Западот и Русија, а некогаш силната поддршка за пристапување во Европската Унија сега се намалува, покажува неодамнешната анкета на Меѓународниот републикански институт […]

Почина таткото на нашиот Тоше Проески

Почина Никола Проески, татко на нашиот познат пејач Тоше Проески. Веста за неговото заминување денеска на социјалните мрежи ја објави Дора, неговата ќерка. Таа со фотографијата на која се Никола и Тоше […]

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ НА Г.Г. СТЕФАН: Македонскиот народ, со Божја помош и поткрепа, успевал и сѐ уште успева достоинствено да ги извојува сите битки

Со свечено послание по повод големиот христијански празник Велигден се огласи поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан кое ви го пренесуваме интегрално. Возљубени празникољупци, Христовото воскресение е смислата на нашето севкупно […]

Ако летувате во Албанија, македонската амбасада во Тирана објави телефонски броеви за итни случаи

Пред почетокот на главната туристичка сезона во Албанија, а имајќи го предвид фактот дека голем број македонски граѓани летуваат на тамошното крајбрежје, македонската амбасада во Тирана информира за телефонските броеви, […]