EPДОГAH зaбегa, cитyациjaта вo Тypциja cтанyва драматична – ЊУJOPK TAЈМC

Балкан

Ердоган верува дека неговите економски политики ќе функционираат и дека ќе може да го убеди електоратот во нивната валидност.

ЕРДОГАН Постојат само избори и ништо повеќе!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има намера да ги следи неортодоксните економски политики кои малкумина ги поддржуваат, но очекува да вродат со плод пред изборите закажани за 2023 година, објави „Њујорк тајмс“.

Ердоган ги игнорира предупредувањата од деловните групи, инвеститорите и економистите и покрај падот на неговиот рејтинг кај обичните Турци и рекордниот пад на турската лира.

„Тој верува дека знае најдобро“, рече Акиф Беки, поранешен советник на Ердоган, според „Њујорк тајмс“. „Мислам дека не слуша совети“.

Ердоган изминатиот викенд рече дека неговата влада ќе продолжи со намалување на каматните стапки, повикувајќи се на исламска забрана за лихварство. Тој ја обвини Турската асоцијација на бизниси и индустријалци (TÜSİAD), составена од најголемите компании во земјата, дека сака да ја собори неговата влада. Во саботата беше речено дека тој треба да ја промени својата економска политика, која предвидува пораст на извозот и силен економски раст.

„Каматните стапки ги прават богатите побогати, сиромашните посиромашни“, рече Ердоган. „Ние спречивме нашата земја да биде уништена на таков начин. Ова нема да го дозволиме“.

Турската лира падна на последователни рекордни ниски вредности во однос на доларот, губејќи околу една третина од својата вредност само овој месец, откако Ердоган ѝ нареди на централната банка да ги намали каматните стапки и покрај забрзувањето на инфлацијата. Банката ги намали стапките на 14 отсто од 19 отсто од септември, намалувајќи ги неодамна во четвртокот. Инфлацијата на потрошувачките цени забрза на 21,3 отсто и се очекува да скокне повисоко до крајот на декември.

Беки рече дека Ердоган верува дека неговите политики ќе функционираат и дека ќе може да го убеди електоратот во нивната валидност.

„Тој се обидува да го одржи бродот на свој начин“, рече Беки. „Тој верува дека може да ги сврти работите и може повторно да ги убеди луѓето кога ќе се доближат изборите“.

Озгур Унлухисарџикли, директор на канцеларијата во Анкара на германскиот Маршалов фонд на Соединетите Држави, рече дека Ердоган ги покажува белезите на авторитарец.

„Тој не ги слуша економистите, што е типично за силните луѓе“, рече Унлухисарџикли. Претседателот е „понетолерантен кон несогласувањето, особено внатре во партијата“, рече тој.

„Турција за прв пат во својата историја може да има можност да следи економска политика во согласност со нејзините потреби и реалности“, рече Ердоган викендот.

Претседателот сега е фокусиран на избори, враќање на политичкиот моментум и зачувување на својата моќ, рече Унлухисарџикли

„Единственото нешто што се случува сега се претстојните избори“, рече тој. „Тој бара излез“.