Во Македонија УМИРААТ луѓе поради заблуда

Ефективноста на вакцините против смртен исход сé уште е прилично висока, неделава околу 87% и не покажува знаци на влошување. Морталитетите кај вакцинираните и невакцинираните (постари од 60 години) изминатата […]

ЛУДОСТ: Препорака за бустер доза за деца од 12 до 15 години

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објави препорака за примена на т.н. бустер доза на вакцините  против Корона за деца од 12 до 15 години. Во одлуката […]

Еве за кого ќе биде ЗАДОЛЖИТЕЛНА вакцината!

Од 13. декември, во земјите на Европската Унија, вакцината на Фајзер ќе биде достапна и за децата од петгодишна возраст. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен нагласи дека […]

ФИЛИПЧE: Во oктомвpи сo дoказ за двe дoзи

Миниcтеpoт за здравство Вeнкo Филипче уште еднаш ја алармираше јавноста за потребата од што помасовно вакцинирање, како единствен излез од ситуацијата која станува сериозна. Прашан дали последната донирана транша вакцини […]