Дали знаете дека во Македонија се пронајдени остатоци од животински видови…

ДАЛИ ЗНАЕТЕ? Пишува Гордана Јанакиевска На територијата на Македонија досега се регистрирани околу петнаесетина локалитети на кои се пронајдени остатоци од животински видови кои што во геолошкото минато егзистирале на […]

Мила Царовска : МОН не се откажува од реформите и дигитализацијата на учебниците

Министерката Мила Царовска изјави дека МОН не се откажува од реформите и дигитализацијата на учебниците и дека планираат тоа да се имплементира од септември. По оваа изјава , се огласи […]

Дали Македонија има прескапи патарини во споредба со Балканот?

Летната сезона одамна започна  голем број од нашите граѓани веќе се упатени кон различни туристички места. Патарината е значаен дел од трошокот што се  прави за патувањето . Ако одите […]

Опасниот „Делта“ сој не ги плаши властите …

По денешниот утрински состанок на членовите на Комисијата за заразни болести ,Македонија останува без засилени рестриктивни мерки . Делта-мутацијата полека го вклучува алармот насекаде низ светот, но епидемиолошка состојба кај […]

ФОТО: Бајден клекна со почит пред Ривка Равиќ кога дозна дека е мајка на 12 деца

Бајден беше на прошталната средба на Ривлин .Бидејќи неговата посета на САД беше последна на функцијата претседател на државата, рече дека Ривка Равиќ (45), кој со години му е клучен […]

Павле Богоевски му објасни на Апасиев : Не можеш да се повикуваш на имунитет за преглед на возило

Павле Богоевски — македонски граѓански активист и независен пратеник во деветтиот состав на Собранието на Република Македонија. Во продолжение Фејсбук статус на Павле Богоевски : Ајде сега збор-два за пратеничкиот имунитет. Пратеникот […]

Филипче : СДСМ е најдоброто нешто за нашето општество

Потпретседателот на СДСМ, Венко Филипче, вчера попладне беше во посета на Кавадарци и Неготино каде се сретна со повеќе целни групи на граѓани. -Во овие четири години бележиме постојан раст […]

Дали знаете кој го изградил познатиот Градски ѕид во Скопје ?

Дали знаете? Пишува Гордана Јанакиевска   Кензо Танге е јапонски архитект и добитник на Прицкеровата награда во 1987 година. Покрај изработката на планот за обнова на Хирошима, познат е и […]

Дали ќе се воведува задолжителен тест за влез во Македонија ?

Комисијата за заразни болести на следниот состанок ќе разговара за опасноста од делта сојот и заштита на границите со евентуално воведување тестови. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сегашните […]