ХАЈРЕДИНИ му одржа лекција на Османи

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини му одржа лекција на Бујар Османи во врска неговата изјава дека Македонија ќе биде пример како се расчистува со корупцијата. Хајредини на социјалната мрежа […]

ХАЈРЕДИНИ: Етничките вработувања се внесување на партиски милитанти во администрација

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини вели дека јавната администрација е толку многу партизирана, што од неа зависи и одржувањето на коалицијата на власт. – Тој систем, балансер за правична […]

ХАЈРЕДИНИ му возврати на ФУЕРЕ за бугарскиот договор

Поранешниот министер за финансии на Република Македонија, Џевдет Хајредини на социјалните мережи сподели негово мислење во врска изјавите на поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере. Имено, амбасадорот Фуере […]

XAJРЕДИНИ за Axмети: Нeма вакoв боpeц пpoтив коpyпција кaко нeго

Ниедна друга политичка партија во Македонија досега не собра храброст да спроведе внатрепартиски ветинг, со исклучок на ДУИ, тврди поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини. Вчера Али Амети, чие име […]

ХАЈРЕДИНИ со шамари по министрите на ЗАЕВ

После шамарите за Бујар Османи, на ред за шамарање кај екс министерот за финансии Џевдет Хајредини дојде и Артан Груби. „Можеби од денешната комфорност, удобност може да кажеме дека тогашната […]

Екс министерот Хајредини за актуелниот министер Османи

На својот ФБ профил, поранешниот министер за финансии на Република Македонија Џевдет Хајредини ги коментираше изјавите на Бујар Османи и неговиот грчки колега Дендијас. Дендиас нè пофали дека сме го […]

Фрчковски, Богојески и Хајредини за УЧK и Oxpидcки договор

После 20 години од рамковниот Охридски договор, сеуште во стручната и научна јавност нема дефиниција на случувањата во земјава од 2001 година. Кои се причините, целите и резултатот од тој […]

Поранешниот министер Хајредини жестоко кон Заев

Пишува поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини На својот фејзбук профил, поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини дирекно се обрати до Зоран Заев. Заев и во иднина ќе стори сè […]

Хajpeдини има нешто да му каже на премиерот Заев

Пишува поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини На својот фејзбук профил, поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини дирекно се обрати до Зоран Заев. Тој има забелешки на она во што […]