Екс министерот Хајредини за актуелниот министер Османи

Изјави

На својот ФБ профил, поранешниот министер за финансии на Република Македонија Џевдет Хајредини ги коментираше изјавите на Бујар Османи и неговиот грчки колега Дендијас.

Дендиас нè пофали дека сме го направиле вистинскиот избор да стоиме до нив, дека сме одлучиле да се насочиме по најдобриот пат за заштита на слободата на вероисповед на граѓаните, дека, според “Катимерини”, Турција се обидува да покаже блага моќ на Западен Балкан.

Додека Бујар, од своја страна, истакна дека Грција го поддржала нашето членство во НАТО и ЕУ, а за нератификуваните меморандуми се работи за “технички проблеми” во парламентот, и дека за непроменетите патоказни табли “локалните власти не се расположени за тоа”, односно тие се “што не покажуваат ентузијазам”.

Од ова појасно-здравје.