ПОЕНТА НА ДЕНОТ: Ќе ја рушиме или ќе ја користиме Преспа?

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Интересен е начинот на кој граѓаните не согледуваат што тоа нуди Преспански договор за реализација на македонски национални интереси. Од тука, во услови кога Преспа е де […]

НАТО ја отфрли Шеќеринска за амбасадор, нова истрага за двојна архива (документи)

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска призна дека нема да биде идниот амбасадор во НАТО, добила црвен картон од таму. Шеќеринска нема траен безбедносен сертификат од НАТО со соодветен степен […]

ЈАНУШЕВ: ВМРО ДПМНЕ ја прифаќа Северна Македонија

После случувањата при конституирање на различни Совети на Општини, каде советниците од ВМРО-ДПМНЕ потпишаа Уверенија под името „Република Северна Македонија“, Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ вели дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ кон […]

EKCKЛУЗИВНO: Пишман патриотите ја признаа СEВEPНA

Пишман патриоти заљубени во Северна Граѓаните често се замајуваат од т.н. патриоти, кои името не го даваат, Северна не ја прифаќаат, на последните избори ветуваа и се колнеа дека ќе […]

Заев: „Северна“ влегува во ФФМ?

Грчката влада жестоко реагира за настапот на македонската фудбалска репрезентација под кратенката МКД за Македонија или под амблемот на ФФМ. На грчките реакции одговор дадоа министерот Османи и ФФМ, со […]

И „Северна“ не поминува, Грција ни даде ново име!

Во моментов премиерот Заев се обидува пред домашната јавност да покаже особена соработка со Грција и нивниот премиер Мицотакис. Изјавите на Заев и Димитров се цутат рози помеѓу Македонија и […]