ЗАЕВ ОТКРИ: Груевски свесно помогна за ПРОМЕНА на ИМЕТО

Екс премиерот Заев на свој Фејсбук профил, во кој најави дека нема да се кандидира за претседател, јасно и недвосмислено открива дека екс премиерот Груевски е меѓу тие кои што […]

СМЕНЕТЕ уште еднаш УСТАВ и готово, нема гаранции за влез во ЕУ

Македонија се наоѓа пред важна одлука дали преку претстојната промена на Уставот ќе го трасира патот за отворање на поглавјата во поединечни области, како на пример економската политика или владеењето […]

СТАНУВА ОПАСНО, Мицкоски ќе ги ЗАОСТРУВА односите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во интервју за новиот број на неделникот Фокус ја коментира одлуката на спикерот Талат Џафери да ја отфрли иницијативата за одржување на референдум за поништување […]

ЕУ ОФИЦИЈАЛНО ги легитимира бугарските уцени кон МАКЕДОНИЈА

Европските парламентарци со 508 гласа „за” и 56 „против” го усвоија Извештајот за напредокот на Северна Македонија на известувачот на Европскиот парламент, бугарскиот европратеник Илхан Ќучук, усвојувајќи притоа и некои […]

УРНЕБЕСНО ВИДЕО: Тепачка за Бојко во бугарски парламент

Состојбата во Бугарија се драматизира, после апсењето на поранешниот премиер Бојко Борисов и неговите најблиски пријатели. Во бугарскиот парламент денес имаше тепачка за тоа дали Бојко е оправдано приведен, после […]

СКАНДАЛ: Вработен во ЈП Улици и патишта ЗА бомбардирање на Мак Парламент

Извесен Зоран Зоки Трипуновски од Скопје, вработен во Јавното претпријатие „Улици и патишта“ повикува на воен напад и бомбардирање на Македонија. Човек што леб јаде од нашата Татковина и нашиот […]

СКАНДАЛ: ЕУ пратеници бараат истрага за Вархеји

Триесет членови на Европскиот парламент испратија писмо до претседателот на Европската комисија, Урули фон дер Лајен, во кое изразуваат загриженост поради наводната ескалација на политичките тензии во БиХ, поттикната од […]

ТЕПАЧКА со тупаници во парламент

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката партија на Правдата и развојот и главната опозициска Републиканска […]