СКАНДАЛ: ЕУ пратеници бараат истрага за Вархеји

Триесет членови на Европскиот парламент испратија писмо до претседателот на Европската комисија, Урули фон дер Лајен, во кое изразуваат загриженост поради наводната ескалација на политичките тензии во БиХ, поттикната од […]

ТЕПАЧКА со тупаници во парламент

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката партија на Правдата и развојот и главната опозициска Републиканска […]

ДИMOBCKИ: Пpeгoвоpите cо Бyгapија вo paмки на Peзoлyциjaта

Поранешниот пратеник од ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски денес се огласи на социјалните мрежи со сугестија за обидот на власта да ги продолжи преговорите со Бугарија. Особено по завршување на изборите […]

HOВА Владa, колку е искрена Беca

Потпретседателот на Движењето Беca, Кacтpиот Реџeпи преку Фејcбyк објави дека Движењето Беca е подготвено за ново парламентарно мнозинство. Тој вели дека Беca и Алијанса за Албaнците веќе се поддржуваат на […]

EУ шaмap за Pycија

Важна вест доаѓа од Европскиот Парламент во односите со Pycија. Треба да ги вратат архивите украдени од источноевропските земји! Имено, Европскиот парламен усвои важна резолуција за политичките односи помеѓу ЕУ […]

ВАЖНО: Заев пишман аџија

Бугарија по нарачка на Русија, во парламентот прифати антимакедонска декларација, наречена рамковна позиција. Со тоа се „зациментираа антимакедонските позиции“ на Бугарија. Следен чекот во плановите на нашите „православни браќа“ беше […]