ТЕПАЧКА со тупаници во парламент

Свет

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката партија на Правдата и развојот и главната опозициска Републиканска народна партија.

Пратеникот од Бурса од редовите на ЦХП му се обрати на министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу и го праша за зошто се качил во авионот на Коркмаз, бизнисмен кој моментално е во затвор во Австрија, кој се соочува со бројни обвиненија во Турција и САД, вклучително и перење пари, поткуп и измама.

Министерот негираше, но по вербалната расправија , следеше тепачка со тупаници. Во расправата се вклучија повеќе пратеници. Народните избраници станаа. Од своите места, прво почна со меѓусебно да се навредуваат , потоа почна и физичка пресметка , по што поради инцидентот седницата беше прекината.