ТОП ВЕСТИ: ЕРДОГАН испрати порака кога ќе ја нападне ГРЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган испрати многу остра порака до Грција во својот говор одржан во провинцијата Самсун по повод Саемот за технологија и вселенска индустрија (Текнофест), организиран од неговиот […]

МИЦОТАКИС СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ЕРДОГАН

Под слоганот „Конзистентност, континуитет, стабилност“, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, синоќа говореше на отворањето на 86-от Меѓународен саем, осврнувајќи се низа теми меѓу кои надворешната политика и упатувајќи остра порака до […]

ГРЦИЈА денес донесе одлука, масовно се вооружува, што е причината?

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА). Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени […]

АЛБАНИЈА да избере Грција или Турција, Косово нема да се признае

Турција и Албанија планираат да создадат „Голема Албанија“? „Муслиманската трансфезала“ на тој начин би се протегала од Босфор до Јадранот. Тоа не е во плановите на САД, па Албанија мора […]

МИЦОТАКИС го превари Ердоган, тие најавуваат меѓусебна војна

Поради пречестите нарушувања на грчкиот воздушен простор од страна на Турција, дури 48 прелети за една година, а особено поради судирот на Ердоган со Бајден и американските интереси на Блиски […]

(Видео) Што се случува, зошто се вооружува Грција?

Договорот за набавка на три француски фрегати „Белхара“ се очекува да биде поднесен во грчкиот Парламент во јануари следната година, изјави министерот за национална одбрана на Грција, Никос Панајотопулос. Министерот […]

ПЕНДАРОВСКИ фаќа врски во Грција

„Грчкиот премиер Мицотакис е навистина голем пријател со францускиот претседател Емануел Макрон. Бидејќи се другари, фаќав врски преку Мицотакис за да ни помогне Макрон во евроинтеграциите“, се пошегува македонскиот претседател […]

Ципрас до Мицотакис: До каде си со Преспански?

Откако Грција одлучи да и помогне на Бугарија во борбата за бришење на македонскиот идентитет и да ја запре имплементацијата на Преспански договор, реакциите се скоро незабелижителни. Единствена реакција пристигна […]

И „Северна“ не поминува, Грција ни даде ново име!

Во моментов премиерот Заев се обидува пред домашната јавност да покаже особена соработка со Грција и нивниот премиер Мицотакис. Изјавите на Заев и Димитров се цутат рози помеѓу Македонија и […]