ГРЦИЈА денес донесе одлука, масовно се вооружува, што е причината?

Балкан

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени (KINAL) и партијата Грчко решение, предвидува купување на 6 воени авиони од типот „Рафал“, вториот договор за 3 фрегати од типот „Белхара“ и третиот договор за купување на 44 торпеда за користење во подморници.

Лидерот на најголемата опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, во својот говор во Парламентот, критикувајќи ја Владата дека издвојува висок буџет за трошоците за одбрана во време на пораст на инфлацијата, рече: „Нема да дадеме бланко-чек ниту за едно евро од грчките даночни обврзници.“

Од друга страна, премиерот Кирјакос Мицотакис истакна дека спогодбите за кои станува збор ќе ја зголемат оружената моќ и геополитичката важност на Грција.