Изгубила работа поради бременост, а сега Просветно Дело со бизарен демант до бремената жена

Пред една недела, во јавноста одекна вест дека новинарката Магдалена Стојмановиќ останала без работа откако им соопштила на своите претпоставени во А.Д. Просветно Дело дека е бремена. Иако немало намалување […]

Четири месеци не дава плата на вработените, Владата „го казнува“ со тоа што го шета од едно до друго директорско столче

После четири месеци без плата и осигурување 600 семејства се оставени на милост и немилост и никој не бара одговорност за ваквата дисфункционалност. Вака група од вработени во А.Д. Водостопанство […]

Пендаровски му одговори на Путин

Повикот на рускиот претседател Владимир Путин за дополнителна мобилизација во Русија, според шефот на државата Стево Пендаровски, може да ги влоши состојбите во Украина, но и во целиот свет. Во […]

Со новите цени владата порача: Ако немате за ајвар, јадете чоколадо!

Подготовка на традиционалната домашна зимница е во полн ек, но растот на цените на сето она што се користи за подготовка ги предомислува домаќинките околу изборот што годинава да се […]

Путин се закани на сите кои не ја сфаќаат сериозно Русија дека ќе трпат стршни последици

Рускиот претседател Владимир Путин во своето телевизиско обраќање објави низа нови информации за војната во Украина, но ја искористи приликата и да напомене дека Западот има за цел да ја […]

Вучиќ згрме во ОН: Кога НАТО ја бомбардираше Србија сите молчевте, сега за Украина сте загрижени

Глобалните предизвици со кои се соочуваме се закануваат суштински да ја променат меѓународната безбедносна архитектура и да го загрозат воспоставениот меѓународен правен поредок. Ваквите сложени времиња бараат многу мудрост и […]

Мицкоски е готов: Му се подготвуваат уште фракции во партијата кои бараат да си даде оставка

Оливер Андонов, поранешниот еднодневен министер за внатрешни работи, денеска пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ ја објави „фракцијата за демократско ревитализирање“, која, како што рече, паралелно ќе делува во најголемата опозициска […]

Јавните претпријатија во Скопје останаа без директори, скоро сите си поднесоа оставка до денеска

И диpekтopoт нa ckoпckoтo JП „Пapkoви и зeлeнилo“ Aнгeлe Coтиpoвckи дeнecka пoднece ocтaвka oд фyнkциjaтa бидejќи нe e зaдoвoлeн oд copaбoтkaтa co гpaдoнaчaлничkaтa Дaнeлa Apcoвcka. Coтиpoвckи e kaдap нa Coциjaлиcтичkaтa […]

Кавгите за шпицниот градоначалник чинат вкупно 16 илјади евра

Владејачката СДСМ потрошила 16 илјади евра за 25-те билборди кои ги нарача против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во екот на јавната војна што се водеше меѓу градоначалничката на Град […]

Зимава ќе ја поминеме без сирење и месо

Цените на пренхрабените производи константно се зголемуваат и покрај тоа што се создава лажен привид дека не се движат многу по нагорна линија, тврдат експертите по економија. Тие навестуваат тешка […]