Пендаровски го ИЗБАЊА Маричиќ, кој шири лажни вести

Претседателот Стево Пендаровски вечерва изјави дека промената на Уставот со цел внесување на Бугарите во него, не е страшна и оти нема да ја дестабилизира државава, но како што кажа, […]

ПРАТЕНИЦИ ОД ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат за БУГАРИ ВО УСТАВ смета Маричиќ

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ смета дека има пратеници во ВМРО-ДПМНЕ кои ќе ги поддржат уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот со што ќе се оствари нашата […]

ВИДЕО: СОБРАНИЕТО наликува на ДИВИОТ ЗАПАД и борбата меѓу колонизаторите и Индијанците!

„ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА ДУИ И СДСМ НЕОБРАЗОВАНО ФИЗИЧКИ СЕ ПРЕСМЕТУВА СО КОЛЕГИ ПРАТЕНИЦИ, ДЕМОНСТРИРА НАСИЛИЕ. ВАКА СЕ ОДНЕСУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КЕП! ПОНИЖУВАЊЕ, НАСИЛСТВО И НАВРЕДИ ВО СОБРАНИЕ! МАКЕДОНИЈА […]

СДСМ „ЗАГРИЖЕНИ“ за трошоците од пратениците но не и за „ЦИЦАЊЕТО“ на буџетот од своите кадри!

Претходно денеска портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, на прес-конференција образложи дека само за основни плати пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ја плаќаат 40.000 евра месечно, а дополнителни 15.000 евра добиваат […]

Пратениците СИ САКААТ ПРЖИНСКА ВЛАДА

Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за Влада поднесен од ВМРО-ДПМНЕ денеска не беше прифатен во Собранието. Предлогот со кој ВМРО-ДПМНЕ бара да се укине „пржинската влада“ по скратена […]

СКАНДАЛОЗНО : пратениците „СЕ ИЗЕДОА“ меѓусебе

Без никакво гласање, со груба повреда на деловникот, денеска на КПС, Мираковска констатира дека завршил прв ден од расправа за Законoт за Академијата за судии и обвинители! Како завршува нешто […]

Кој е „ЗА“ а кој „ПРОТИВ“ Законот за минимална плата

Од кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат дека денеска го примиле Законот за минимална плата од Владата и додаден е  дополнително на дневниот ред за утрешната 62 седница […]

СКАНДАЛ! Продадени 11 пратеници

Единаесет пратеници од Конзервативната партија на британскиот премиер, Борис Џонсон, утринава му предале писма во кои изразуваат недоверба кон него. „Утрово, 11 членови на Конзервативната партија кои ги освоија своите […]

ТАРАВАРИ полуде, Заев купува пратеници, овој ќе го тужи

Премиерот Зоран Заев најостро ги демантира, како што се наведува, изнесените лаги и дезинформации од Арбен Таравари од Алијансата за Албанците дека наводно тој или било кој друг по негови […]

Пратениците одлучуваат за спроведување референдум за образовните реформи

Пратениците денеска ќе одлучуваат дали ќе се спроведи референдум за образовните реформи. Претходната недела, пратениците ја одбија првата иницијатива бидејќи не беше комплетна. Денес, претставници на Граѓанската иницијатива „Учебници и […]