БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Се појави нов сој со овие симптоми

Камелеонскиот коронавирус е во постојана промена, а додека ќе трае, нема убедливи и научно засновани прогнози. Деновиве, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува на мутантната варијанта на ковид-19 или омикрон, наречена […]

НОВА ЗАРАЗА ОД КИНА: Тврдат дека е омикрон, а до вчера немаа заразени

Кинеските неспособни власти се „борат со тешка епидемија“ на нов вирус за кој тврдат дека бил некаква варијанта на омикрон. Цел свет се сомнева, бидејќи пред само еден ден во […]

ЕРДОГАН заразен од корона, дали животот му е во опасност?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека тој и неговата сопруга се позитивни на коронавирус и имаат благи симптоми. Ердоган наведе дека е заразен со Омикрон варијантата на вирусот, […]

ММФ ги обвини САД и Кина со омикрон за светската криза

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, бугарката Кристалина Георгиева изрази загриженост за послабото закрепнување и повеќе ризици за светската економија. Според неа, тоа се должи на забавувањето на економиите на САД […]

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до крајот“, во услови кога некои европски земји бележат рекорден број […]

ЗАГРИЖУВАЧКА ВЕСТ: Следуваат три ТЕШКИ МЕСЕЦИ

Специјалниот пратеник на Светската здравствена организација (СЗО)  Дејвид Набаро изјави дека епидемијата на коронавирусот ќе создаде многу тешка ситуација во следните три месеци, „но можеме да кажеме дека крајот е […]

ТРАГИКОМИЧНО: Регионот превзема мерки, а македонските власти сеуште ПРАЗНУВААТ

РЕГИОНОТ ПРЕВЗЕМА НОВИ МЕРКИ ПРОТИВ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН, МАКЕДОНСКИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ ВЛАСТИ ПРАЗНУВА Надминати се девет илјади (9539) активни случаи на вирусот во земјава со новите потврдени 632 од вчерашната статистика […]

ФИЛИПЧЕ задоволен од моменталната состојба!

Не може за секој нов сој на ковид да воведуваме реситриктивни мерки. Оваа изјава на министерот за здравство во заминување доаѓа во пресрет на празничниот период но и регистрирањето на […]

Сериозно ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ, доаѓа бура!

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, денеска ги повика сите влади во Виена да се подготват за „значително зголемување“ на бројот на заразени со сојот омикрон, […]