СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Свет, Храна и Здравје

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до крајот“, во услови кога некои европски земји бележат рекорден број на нови случаи поради омикрон сој.

Тедрос на прес-конференција во седиштето на СЗО во Женева рече дека сојот омикрон предизвикал 18 милиони нови инфекции ширум светот минатата недела.

Иако овој вид може да се покаже помалку сериозен, „наративот дека се работи за блага болест е погрешен“, рече тој. Тој ги предупреди глобалните лидери дека „со неверојатниот напредок на омикрон на глобално ниво, најверојатно ќе се појават нови варијанти на вирусот, поради што следењето и евалуацијата остануваат клучни“.

„Посебно сум загрижен за многу земји кои имаат ниски стапки на вакцинација, бидејќи луѓето се многу повеќе изложени на ризик од сериозни болести и смрт доколку не се вакцинираат“, рече тој.

Директорот за вонредни ситуации на СЗО, Мајк Рајан, предупреди дека зголемената преносливост на омикрон веројатно ќе доведе до зголемување на хоспитализирањата и смртните случаи, особено во земјите каде што се вакцинирани помалку луѓе.

Во исто време, во Европа се забележани рекорден број случаи поради брзото ширење на соевите омикрони на Стариот континент. Во Данска, официјалните лица вчера пријавија рекордни 33.493 нови случаи на ковида-19, додека здравствените власти во Италија регистрираа 228.179 нови инфекции, во споредба со 83.403 претходниот ден.

Франција, пак, пријави 464.769 нови дневни инфекции, четири пати повеќе од понеделникот, кога беа регистрирани 102.144.

Постојат некои рани индикации дека бранот омикрон можеби веќе го достигнал врвот во некои европски земји, бидејќи новите случаи почнаа да се намалуваат во Ирска во последните денови, а бројките на шпанската влада покажуваат дека новите инфекции се намалуваат за прв пат од почетокот на бранот омикрон.