НОВА ЗАРАЗА ОД КИНА: Тврдат дека е омикрон, а до вчера немаа заразени

Свет

Кинеските неспособни власти се „борат со тешка епидемија“ на нов вирус за кој тврдат дека бил некаква варијанта на омикрон. Цел свет се сомнева, бидејќи пред само еден ден во Кина немаше омикрон, а денес има илјадници заболени и се затвораат цели градови.

Локдауните се закануваат да предизвикаат уште еден пандемиски кошмар и недостиг во автомобили и електронски уреди.

Главните производствени центри како Шенжен се погодени од вирусот и се ставени во строг локдаун од Пекинг, голем број на нови случаи на демек од корона има и во најголемите пристанишни градови.

Со возачите на камиони и операторите на магацини се во карантин, времето на испорака и вчитување на контејнери драстично ќе се зголеми, што уште повеќе ќе ги попречи глобалните синџири на снабдување.