После Села, претседателската фотеља на АА ќе ја поти гостиварскиот градоначалник Таравари

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари треба да биде наследникот на Зијадин Села на чело на Алијанса за Албанците, дознава Фокус од високи партиски извори. Во пресрет на седницата на партиското […]

СКАНДАЛОЗНО: ПРИТИСОЦИ, ЗАКАНИ И ФАЛСИФИКУВАЊЕ

Кандидатот за претседател на НСДП Кристијан Трајковски кој претходно најави дека на петтиот Конгрес на партијата ќе се самокандидира за иден претседател на НСДП, вели дека овој Конгрес е фалсификуван […]

ГОРАН МИСОВСКИ: Одржавме лекција за демократија!

По тензичниот почеток на Конгресот, Горан Мисовски како единствен кандидат беше избран за нов претседател на НСДП. Тој доаѓа на позицијата која досега ја држеше основачот на партијата, Тито Петковски. […]

На МАКСО не му даваат да се кандидира за лидер, еве за што

Официјално, на синоќешната прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска ја информираше јавноста дека во партијата ќе има внатрепартиски избори на 12 декември. Од денеска може да се пријават сите заинтересирани […]

КОНГРЕСОТ на САД во акција, попарени руските милицајци во Софија

Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом – КОНГРЕСОТ на САД испратија писмо до бугарскиот амбасадор во Вашингтон Тихомир Стојчев, од кого побараа да се реши билатералниот спор со Македонија, […]

САД во заштита на православната Црква

Законска иницијатива што бара одговорност од веќе исламистичка Турција за кршење на верските слободи на православните верници и Вселенската Патријаршија, беше претставена во Конгресот на САД. Конгресменката Каролин Б. Мелони […]

Заев со благодарност до Шекеринска

Денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев во своето обраќање на 26. изборен конгрес на партијата .Изјави благодарност до досегашното раководство на партијата .   Се одржа изборен конгрес на кој […]