ДИМИТРОВ му одговори на БУЈАР за документот од Бугарија

Откако актуелниот МНР, Бујар Османи јавно објави што потпишал со Бугарија поранешниот колега Никола Димитров во врска со Илинденското востание и Гоце Делчев, имаше драматична осуда од домашната јавност за […]

БУЈАР го уби ДИМИТРОВ, (документи) еве што потпишал за ИЛИНДЕН со Захариева

Актуелниот министер за надворешни работи Бујар Османи го уби поранешниот министер Никола Димитров во објава на ФБ. До тој степен го посрамоти, што веројатно Димитров треба да се сокрие и […]

ДАЛИ ЗНАЕТЕ за саркофакот со кој од Бугарија е донесен ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

ДАЛИ ЗНАЕТЕ? Пишува Гордана Јанакиевска ДАЛИ ЗНАЕТЕ… Нестор Алексиев Мирчевски од државниот врв во 1946 година добил задача за 21 ден да изработи саркофаг за да се пренесат моштите на […]

ПРЕНЕСУВАМЕ скандал ВИДЕО со Љубчо Војвода, ГОЦЕ дури 33 пати бил Македонец

Еден од промоторите на т.н. Клуб за бугаро – македонско пријателство, професорот Дечев информираше дека Љубчо Војвода дал повеќе интервјуа за бугарски медиуми, од каде тој ќе може да ги […]

ЉУБЧО ВОЈВОДА тврди дека слабо се СЕКСАМЕ со Бугарија

Пред ветото, имаше добра позиција од македонска страна преку државниот врв дека Гоце Делчев е заеднички херој. Тоа беше невидена отстапка дека делиме заеднички херој, изјави поранешниот премиер и актуелен […]

(Видео) ЉУБЧО ВОЈВОДА ја погреши терапијата, тресна што ЗАЕВ се пазарел со Бугарија

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа, Љубчо Војвода налутен за бркањето […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со ГОЦЕ разочараниот

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Одбележувањето на 4ти мај, денот на загинувањето на Војводата Гоце Делчев, помина во тензична атмосфера во Скопје, Софија и Солун. Особено тензиите помеѓу Скопје и Софија станаа […]

ДАЈ ИМ ПРСТ, ќе побараат цела рака, отиде и Гоце Делчев

Мешовитата комисија за историски и образовни прашања заврши со своите разговори во врска со Средниот Век, по забелешките дадени од бугарската страна за средовековниот период за нашите учебници по историја […]

ПРИСТИГНАА РЕЗУЛТАТИТЕ од Пописот, Гоце Делчев забранет во Чаир

Денес бев сведок на првата реформа на г-дин Азис Максутовиќ – новиот директор на Институт за медицина на труд во Чаир. Наместо да се фокусира на унапредување на здравствената дејност […]