ГРАЃАНИТЕ на ЕУ бараат укинување на правото на ВЕТО на Бугарија

Граѓаните на Европската унија би сакале блокот од 27 нации да стане поправеден, да покаже поголема солидарност, да ја води борбата против климатските промени и да носи побрзи одлуки, дури […]

ВУЧИЌ ПОЛУДЕ: Глава давам, Косово не го давам!

Претседателот Вучиќ во емисијата „Кирилица“ на телевизија Хепи се осврна и на случувањата во Белата куќа при потпишувањето на Вашингтонскиот договор. Вучиќ изјави дека тогаш одбил да ја потпише точката […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Дали КОВАЧЕВСКИ се враќа со ДАТУМ од Брисел !?

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ја заврши дводневната работна посета во Брисел. Во изјавата за медиумите тој истакнува дека лидерите на институциите на ЕУ се едногласни […]

CBEТOТ ни cе cмее cо пopaките нa Hикoлa Димитpoв

Македонија очекува да добие зелено светло од ЕУ и годинава да ги почне прегoворите за членство, вели шефот на дипломатијата Никола Димитров во интервју за „Фајненшел тајмс“. Смета дека Брисел […]

НАЈНОВО: ЕУ против Отворен Балкан, Заев во паника

Бриселската администрација негативно ја оценува иницијативата Мини Шенген (Отворен Балкан) на лидерите на Македонија, Србија и Албанија и смета дека со тоа се поткопува евроинтеграцијата на регионот. ЗАЕВ во паника, […]

Мицкоски се договорил со Заев за нов дoгoвоp со Бугapијa?

Последните информации од Брисел говорат дека Бугарија се согласува со почеток на преговорите за Македонија во јуни. Тоа е огромна промена на ставот на Бугарија. Особено ако се има предвид […]

Брисел именува улица по Есма Реџепова ,градот оддаде почит на 69 жени

69-те станици беа преименувани во чест на жените од сферата на политиката, науката, економијата, уметноста и спортот. Идејата за „Главен град на Европа, жените на Европа“ е на доверителот на […]