СООПШТЕНИЕ на МК – Честита ПОБЕДА во битката кај Радуша

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА, 10 АВГУСТ 2023 ГОДИНА ЧЕСТИТ ПРАЗНИК – Победа во битката кај Радуша 2001 година Почитувани македонски граѓани, партијата Македонски Концепт ви го честита големиот Ден кој треба да […]

МАЧЕНИЦИ НА НАЦИЈАТА во гроб, ТЕРОРИСТИТЕ од Диво Насеље на слобода

Денеска се навршуваат осум години од вооружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ на 9 и 10 мај 2015 во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Во 28 часовните престрелки, […]

МАЧЕНИК НА НАЦИЈАТА: Игор Николовски (†26), на денеш ден загина ЗА МАКЕДОНИЈА!

На денешен ден (26.03.2001) кај Караулата Чашка, поточно село Грачани загинува Игор Николовски (†26), резервист во АРМ, додека бил во патрола на набљудувачките пунктови во тој дел на северната граница. […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Дали се враќа задолжителен ВОЕН РОК во Македонија?

Украинската војна и безбедносната состојбата во Европа предизвикува нервоза и во военото раководство на АРМ и одговорните за безбедноста во земјава. Во вечерашното гостување на Телевизија 21, началникот на Генералштабот […]

ВАЖНО: Македонија купува нов ПВО систем од Франција

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ систем за противвоздушна одбрана, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција, информираше министерката за одбрана Славјанка […]

БОГОЈЕСКИ: Не разбирам, што е смешново во ТЕНКОВИТЕ на АРМ

Македонија и подари тенкови и авиони на Украина, во знак на благодарност за нејзината солидарност со нашата Татковина во 2001 година. Тогаш Македонија ги наполни Касарните на АРМ и магацините […]

АПАСИЕВ СРАМНО ЛАЖЕ за 300 милиони ЕУР за НАТО смета Богојески

Лидерот на партијата Левица, Димитар Апасиев познат по манипулативниот карактер и ширење на лажни вести од популистички лични побуди, на социјалните мрежи во текот на вчерашниот ден, после донесениот ребаланс […]

ОПАСНОСТ на полигонот во Криволак – се вклучи армиски хеликоптер

Армиски хеликоптер почна со гаснење на пожарот кој избувна во источниот дел од полигонот „Криволак“. Откако противпожарните екипи поради непристапноста на теренот не успее да го изгаснат огнот кој избувнал, […]

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Од вечерва зачестени истрели и воени возила!

Армијата на Република Македонија со цел транспарентно прикажување на активностите кои можат да предизвикаат зголемен интерес, ги информира граѓаните на Скопје и околината дека од вечерните часови на ден 04.05 […]

ШТО СЕ СЛУЧУВА: НАТО со опасни воени маневри од Полска до Македонија

Полските вооружени сили соопштија дека денеска почнаа воените вежби во кои учествуваат илјадници војници на НАТО. Станува збор за редовни вежби кои имаат за цел да ја подобрат безбедноста на […]