ТAЛИБAHЦИTE нe cе тoa штo бea, г*з дaдoa зa пapи

Заврши славата на Taлибанцитe во Aвганиcтaн. Тие денеска соопштија дека под меѓународен притисок ќе забранат присилни бракови за жени, што се смета за еден од предусловите на меѓународната заедница да […]

ТАЛИБАНЦИТЕ по старо, го повторија злосторот

Талибанците ги протераа девојчињата од средните училишта, откако испратија наредба дека само момчињата и наставниците мажи можат да се вратат во училниците. За Би-Би-Си дел од нив изјавија дека се […]

ЛУДНИЦА: Талибанците со куп летала

Талибанците сега поседуваат борбени авиони кои го надминуваат бројот на воздушните сили на најмалку 10 земји на НАТО, меѓу кои и Албанија, Македонија, Црна Гора, Словенија, Исланд, Луксембург, Летонија, Литванија […]

СПЕКТАКУЛАРНО: Новата контрола на летање во Кабул

На социјалните мрежи низ целиот свет протече слика со новата екипа на контрола на летање на меѓународниот аеродром во Кабул. После оваа крајно професионална талибанска посада, турканици во авио компаниите […]

ЛУДНИЦА: Ердоган го предаде НАТО, на страна на талибанците

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно смена страна. Една година е со НАТО, друга со Русија, за на крај да заврши со талибанците. Синоќа изјави дека Анкара ги поздравува […]

ЖАЛНО: Талибанците започнаа со силување и малтретирање жени

Во светските репортерски агенции се повеќе пристигаат извештаи за силовање и малтретирање на жените низ Авганистан, после преземање на власта од Талибанците. Жртви се највеќе млади девојки, кои биле студентки […]