АЛБАНИЈА се враќа во брак со КИНА, Путин ќе биде кумот

Кина и Албанија воведуваат безвизен режим меѓу двете држави, објавија од кинеската амбасада во Албанија, со што и официјално Албанија се враќа во „кинески свет“, каде и припаѓаше со децении. […]

ВОНРЕДНО: Путин бара фашистичка БУГАРИЈА да се ДЕЛИ на три дела

Скоро 200 години Русија, без разлика дали е царска, болшевичка, советска или на Путин, неотповикливо ја продолжува својата гнасна и валкана игра кон Бугарија, коментираат бугарските медиуми на веста која […]

Путин командува од бункерот на Сталин, а кога излегува зад него се двајца војници со „нуклеарен куфер“

Движењата на шефот на Кремљ отсекогаш биле строго чувани во тајност од луѓето на ФСО, претседателската служба за безбедност. Кога неговиот конвој од автомобили поминува низ Москва, улиците се расчистуваат […]

ТИТО разочаран од Македонците

После точно 42 години од починувањето на доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980), Македонците силно го разочараа! Тие тргнаа по умот на Сталин и […]

НАЈЈАКО РУСКО ЛУДИЛО: Зеленски бил нацист, ист како ТИТО југословенскиот нацист!

Една од најлудите конструкции на руската пропаганда е дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е (нео) нацист. Освен што има еврејско потекло, Зеленски во својата актерска и политичка кариера никогаш немал […]

БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан Флоризон – папата Адријан VI (Адријан) од јануари 1522 година, единствениот Холанѓанец – поглавар на Римокатоличката црква во нејзината историја. Починал во септември 1523 […]

БОЛШЕВИЦИТЕ забраниле црвен Дедо Мраз и елки во СССР

Рускиот болшевик Сталин, лично наредил Дедо Мраз да носи сино одело за да се разликува од американскиот Дедо Мраз кој бил црвен. Како Дедо Мраз го преживеа комунизмот? Синиот Дедо […]