БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

БЕЛЕЖНИК, Живот, Забава

1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан Флоризон – папата Адријан VI (Адријан) од јануари 1522 година, единствениот Холанѓанец – поглавар на Римокатоличката црква во нејзината историја. Починал во септември 1523 година, не успевајќи да ја реализира идејата за обединување на европските земји во војната против Отоманската империја.

1824.- Роден е чешкиот композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана, чие дело претставува успешна синтеза на фолклорот и уметнички префинет музички израз. Основач е на чешкиот национален израз во музиката и основоположник на чешката опера („Татковино моја“, „Продадена невеста“, „Далибор“).

1855.- Умре рускиот цар Николај I. Неговото автократско и милитаристичко владеење од 1825 година заврши со пораз во Кримската војна (1853-1856), со што Русија беше лишена од правото да ја задржи својата флота во Црното Море и да гради тврдини на нејзините брегови. на Бесарабија и протекторат над Дунавските кнежевства.

1917.- За време на Февруарската револуција во Русија, царот Николај II абдицирал и била формирана привремената влада на Георгиј Лвов. Царот и неговото семејство прво биле интернирани во Царско Село, а откако Англија му одбила азил, во Тоболск. Кога избувна Октомвриската револуција, кралското семејство беше преместено во Екатеринбург, каде што беше погубено во 1918 година.

1919.- Во Москва се одржа основачкиот конгрес на Комунистичката интернационала (Коминтерна), на кој присуствуваа 52 делегати од 30 земји. Коминтерната одигра значајна улога во одбраната на СССР, првата социјалистичка земја, и даваше идеолошка, политичка и материјална помош на многу партии и движења, со цел да се претвори во централистичка организација во времето на Сталин, чии членови беа обврзани да го следат Сталин. линија.

1921.- Во Франција умре поранешниот црногорски крал Николај I. За време на неговото владеење во 1860 година, Црна Гора водеше ослободителни војни против Турција и се здоби со меѓународно признание и значително ја прошири својата територија (Берлински конгрес од 1878 година). Во ноември 1918 година, Големото народно собрание во Подгорица го соборило и го прогласил неговото присоединување кон Кралството Србија. Посмртните останки на кралот Никола и кралицата Милена беа пренесени во земјава во октомври 1989 година и погребани во Цетиње.

1931.- Роден е рускиот политичар Михаил Сергеевич Горбачов, последниот претседател на СССР, кој по преземањето на власта во 1985 година го започна процесот на либерални реформи наречени „Гласност“ и „Перестројка“. Тој го заврши периодот на „Студената војна“ со Западот и придонесе за колапс на социјалистичкиот систем во Источна Европа.

1943.- Во Втората светска војна започна битката во Бизмаркото Море, во која сојузничките авиони потопија 12 јапонски воени бродови, спречувајќи ги да достават засилување во Нова Гвинеја. За време на битката беа убиени 4.000 Јапонци.

1949.- Американскиот капетан Џејмс Галагер слета со авион во Форт Ворт, Тексас, завршувајќи го првиот лет околу Земјата без слетување. Со авион „Б-50“ прелетал 37.742 километри за 94 часа и една минута.

1956.- Франција ја призна независноста на Мароко.

1962.- Во Бурма е извршен воен удар под водство на Вин. Воениот режим заврши на истиот ден во 1974 година, кога стапи на сила новиот устав, со кој Бурма беше прогласена за социјалистичка република со Не Вин за претседател.

1988.- Претседателот Милошевиќ, зборувајќи со Србите од Косово пред СФР Југославија, го објави апсењето на албанските функционери на Косово.

1994.- Во Вашингтон, бошњачкиот премиер Харис Силајџиќ, претставникот на босанските Хрвати Крешимир Зубак и хрватскиот министер за надворешни работи Мате Граниќ потпишаа прелиминарен договор за спојување на хрватските и муслиманските територии во Босна во федерација од седум етнички кантони.

1996 – Голем изборен пораз за Лабуристичката партија на австралискиот премиер Пол Китинг стави крај на Тринаесет години труд во Австралија.

1998 – Титаник е првиот филм во светот кој генерира приход од 1 милијарда долари.

2000.- Британските власти му дозволија на поранешниот чилеански диктатор Аугусто Пиноче да го напушти Лондон за Чиле, отфрлајќи го барањето на Шпанија за негова екстрадиција.

2003.- Францускиот претседател Жак Ширак допатува во официјална посета на Алжир. Тоа е прва посета на високо ниво откако Алжир стекна независност од Франција во 1962 година, по осум години војна.