Илон Маск пак го „здрма“ светот: „Крим за Русија е исто што е Хаваи за САД“, „ако САД се вмеша, цивилизацијата ќе дојде до крајот“

Милијардерот и основач на Tesla и SpaceX Илон Маск повторно го коментираше конфликтот меѓу Русија и Украина на Твитер. Тој рече дека Русија може да употреби нуклеарно оружје доколку постои […]

СКАНДАЛ: Цените на ХРАНАТА паѓаат секаде, само не во Македонија

Глобалниот индекс на цените на храната на Агенцијата на ОН за храна во август падна петти месец по ред, бидејќи континуираниот извоз на жито од украинските пристаништа придонесе за подобри […]

Трамп: Да бев јас претседател на САД немаше да се случи војната во Украина!

Доналд Трамп во свој „елемент“ при говор на Алјаска кога порача дека доколку беше избран за претседател во 2020 година, немаше да се случи војната во Украина. Според него, под […]

МАКЕДОНИЈА прва во Европа, помеѓу најдобрите во свет по корупција

Поголемиот дел од светот има лоши резултати во годишниот индекс на корупција на Транспаренси Интернешнл. Користејќи ги проценките на деловните експерти и аналитичари, вклучително и бројки од Светската банка и […]

Еве каде најубаво се живее!

Пандемијата ја зголеми нашата благодарност за местото каде што живееме, при што многумина ги преиспитуваат своите родни градови. Заедно со флексибилноста на работа на далечина и меѓународните граници полека се […]