Еве каде најубаво се живее!

Живот

Пандемијата ја зголеми нашата благодарност за местото каде што живееме, при што многумина ги преиспитуваат своите родни градови. Заедно со флексибилноста на работа на далечина и меѓународните граници полека се отвораат, сега можеби е време да размислите за тоа преместување за кое долго време сонувавте.

За да ги одреди идеалните места за да се наречеме дома, финансискиот сајт во Обединетото Кралство   ги проучуваше најдобрите градови за движење низ светот во својот Извештај за преместување, објавен оваа недела. Остин дојде на прво место, делумно благодарение на просечната температура од 68,7 степени и просечната месечна плата од 3.984 фунти (или 5.378 долари), како и брзината на интернет од 87,5 Mbps. Следен беше најнаселен град во светот, Токио, по плејадата ресторани и паркови, како и високиот животен век на 84-годишна возраст.

 

Чарлстон се најде на третото место, исто така познат по својата молскавична брзина на интернет од 106,5 Mbps. најбрзиот од кој било град на листата – и просечна месечна плата од 3.147 фунти (или 4.248 долари). Заокружувајќи ја листата на топ 20 беше Дубаи на четвртото место, следен од Лос Анџелес; Абу Даби; Мајами; Мускат, Оман; Сан Франциско; Лас Вегас; Манама, Бахреин; Доха; Вашингтон.; Истанбул; Бангкок; Сао Паоло; Чикаго; Аликанте, Шпанија; Валенсија, Шпанија; и Кејптаун

Други американски градови на списокот ги вклучија Њујорк (на 21. место) и Бостон (на 67. место). За да дојде до резултатите, компанијата ги намали градовите на листа од 84 главни места со значајни податоци во различни категории, вклучително и собирање на временски статистики цени на имотот од Numbeo, зелени површини и ресторани од Tripadvisor, очекуваниот животен век од Светска банка и брзини на интернет од Bandwidth Place. Студијата ги разгледа и најскапите градови за преселување, при што три швајцарски дестинации чинат највисоки. Базел беше на прво место.