СРАМНО: Што недостасува на изборниот список

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски со срамен обид да го оправда фактот што изборниот список не се согласува со прелиминарните пописни резултати. Пописот е стручна статистичка […]

СКАНДАЛ: Што се случува со Пописот ’21 година

На само два дена до завршување на Пописот 2021 година, до тимот на МКДенес доаѓаат информации за скандалозно однесување на попишувачите на терен. Илјадници граѓани останаа непопишани, од различни причини. […]

ПОПИС во БУГАРИЈА: Попишете се Македонци

Започна пописот во соседна Бугарија од 07.09. до 17.09.2021 година преку електронско пребројување, а од 18.09.2021 година преку теренско пребројување по домовите! Македонци и Македонки од цела Бугарија, не само […]

СКАНДАЛ: Падна системот и за пописот

Симовски: „Падна“ интернетот, имаме мал застој со попишувањето! Малку по 11 часот попишувачите ангажирани за пописот на населението, го алармирале Државниот завод за статистика дека не можат да влезат во […]

ПЕНДАРОВСКИ: Една изборна единица, без праг

Не очекувам дека поради политички тензии некој може да ги компромитира резултатите од пописот, но ситуацијата претходно не беше таква, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа, […]

Скандал: Заев „ич не го интересирало колку Македонци има“

Повеќе од скандалозен настап на партиска трибина на СДСМ од премиерот Заев во Дебар. Во обид да го објасни неговото „пропаднато општество за сите“, премиерот Заев изјави дека „ич не […]

Кинa ќе им дозволи на паровите трето дете

Кинеската влада ќе им овозможи на паровите да имаат три деца, според државната новинарска агенција Синхуa. Ова е последното олеснување на стрoгите политики за планирање на семејството, додека земјата се […]