СООПШТЕНИЕ: Бујар Османи да го признае Ерусалим за главен град на Израел

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА – 10 ОКТОМВРИ 2023 ГОДИНА БУЈАР ОСМАНИ како претседавач со ОБСЕ да иницира признавање на Ерусалим за главен град на Израел Партијата Македонски Концепт во врска последното […]

СКАНДАЛ: Тероризмот во Израел, не е тероризам за Османи

Скандалозна изјава на министерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод последните терористички напади на Хамас врз Израел. Имено, тој на социјалната мрежа Х сподели наводна реакција и осуда на […]

БУЈАР ОСМАНИ свесно ја внесува Македонија во српско – косовскиот судир

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА 05 ОКТОМВРИ 2023 ГОДИНА БУЈАР ОСМАНИ свесно ја внесува Македонија во српско – косовскиот судир Партијата Македонски Концепт најостро ги осудува низата обиди на т.н. министер за надворешни […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: ОБСЕ пред распад, го презема ОСМАНОВ

Македонија под власта на ДУИ и под раководство од Бугар Османов, од денеска го презема претседавањето со ОБСЕ – најголемата регионална безбедносна организација во која членуваат 57 земји и 11 […]

МЕЃУНАРОДЕН СКАНДАЛ: Осудуван дискриминатор не застапува во ОБСЕ

Република Македонија како свој претставник во ОБСЕ, најважната организација за безбедност и соработка во моментов во услови на руска воена агресија врз Украина, го испратила лицето Дражо Николиќ, осудуван дискриминатор […]

ОСМАНИ супермен, ќе ја спаси Украина од финансиски колапс

Министерството за надворешни работи однапред исплатило криија и плати за три месеци на вработените во македонската амбасада во Украина, поради страв од евентуално крахирање на тамошниот финансиски систем. Со овие […]

МАКЕДОНИЈА официјално и кажа на Русија став за Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи одржа средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин. Како што информираат од македонското Министерство за надворешни работи, на средбата стaнало збор […]

САД: Огромни се шансите за војна во Европа

Од причини што Русија планира да ја нападне Украина, советникот за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека заканата од руска инвазија е „висока“, по неколкудневните разговори меѓу западните сили и […]

ТЕЖОК СКАНДАЛ: ЗАКАНИ на Шеќеринска кон Богојески, замешано воено разознавање

ЗАКАНИ на министерката Шеќеринска кон претседателот на Унијата на Европски Федералисти на Македонија и државен советник во Министерството за одбрана, Петар Богојески! Акцијата за спречување на српското разознавачко подземје во […]

CAД не ги признаваат избopите за pycка Дyма на yкpaинска теритоpиjа

Heд Пpajс, портпарол на aмepиканскиот Cтеjтдепapтмент, даде специјална изјава за cкандалoзните избори во Pycија. „Изборите за Дyма на 17-19 септември во Pycката Федерација се одржаа под услови што не придонесоа […]