САД: Огромни се шансите за војна во Европа

Свет

Од причини што Русија планира да ја нападне Украина, советникот за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека заканата од руска инвазија е „висока“, по неколкудневните разговори меѓу западните сили и Москва.

„Нема илузии од страна на кој било од нас кој се занимавал со ова прашање за тоа какви се изгледите за потенцијален конфликт и потенцијална воена ескалација од страна на Русија“, рече Саливан.

Русија постојано негираше дека планира да ја нападне Украина и инсистира дека нејзините воени движења во регионот се одговор на зголемената активност на САД и НАТО. За време на разговорите оваа недела, САД и НАТО ги отфрлија молбите на Русија за НАТО да го запре ширењето на исток.

По состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на кој беше вклучена и Русија, американскиот амбасадор во ОБСЕ предупреди на војна во Европа. „Се соочуваме со криза во европската безбедност. Тимот на тапаните на војната звучи гласно, а реториката стана прилично остра“, им рече на новинарите амбасадорот Мајкл Карпентер.

Саливан рече дека западните разговори со Русија оваа недела биле „искрени и директни“ и дека САД сега ќе се консултираат со сојузниците за тоа како да продолжат. Кремљ ги опиша состаноците како „неуспешни“ и рече дека двете страни се далеку по клучните прашања.

Саливан рече дека допрва треба да има договор меѓу САД и Русија за повеќе состаноци. Но, во Москва, рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков рече дека дијалогот меѓу двете сили секогаш се случува на одредено ниво. „Морам да повторам дека дијалогот се уште е во тек на многу нивоа и во многу правци“, рече тој.

Исто така, во четвртокот, Москва се жалеше на законот воведен во средата од демократите во Сенатот, кој ќе го отвори патот за санкции за рускиот претседател Владимир Путин и другите руски официјални претставници. „На појавата на таквите документи и изјави гледаме крајно негативно на позадината на тековната серија преговори, иако неуспешни“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Иако не беше постигнат напредок во врска со Украина за време на овонеделниот наплив на дипломатија, двете страни се согласија на крајот да одржат повеќе разговори за контрола на вооружувањето и ракетно распоредување. Тоа значи НАТО ќе се проширува во Украина, но ветува дека нема да распределува супер сонични ракети на граница со Русија, а Москва тоа мора да го прифати.