Пендаровски му одговори на Путин

Повикот на рускиот претседател Владимир Путин за дополнителна мобилизација во Русија, според шефот на државата Стево Пендаровски, може да ги влоши состојбите во Украина, но и во целиот свет. Во […]

Путин се закани на сите кои не ја сфаќаат сериозно Русија дека ќе трпат стршни последици

Рускиот претседател Владимир Путин во своето телевизиско обраќање објави низа нови информации за војната во Украина, но ја искористи приликата и да напомене дека Западот има за цел да ја […]

Вучиќ згрме во ОН: Кога НАТО ја бомбардираше Србија сите молчевте, сега за Украина сте загрижени

Глобалните предизвици со кои се соочуваме се закануваат суштински да ја променат меѓународната безбедносна архитектура и да го загрозат воспоставениот меѓународен правен поредок. Ваквите сложени времиња бараат многу мудрост и […]

Министерот за економија Бектиши ги повика поглаварот на МПЦ и ИВЗ да се помолат зимава да имаме струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИЗВ), реисот Шаќир Фетаху за почитување на мерките за штедење на струја од страна на ИВЗ […]

БУГАРИТЕ ЛУТИ, Пендаровски ја спомнал ќерката на САМУИЛ

Еден графит на споменикот на цар Самуил во центарот на Скопје дека е „Цар на Македонија“ предизвика бура од незадоволство во соседна Софија. Се разбира, во контекст на преговорите на […]

И Максим Димитриевски им се обрати на довчерашните другари од партијата кои гласаа „ЗА“ франуцкиот предлог

Градоначалникот Максим Димитриевски со порака до владата, пратениците и народот: Свеста и чувството дека сум Македонец треба да стојат повисоко од сè друго на светов Крсте Петков Мисирков НЕ ОЧАЈУВАЈ […]

Според Макрон македонското Собрание направило вистински избор со силувањето на волјата на народот и изгласување на „франуцскиот предлог“

Македонското Собрание направи решителен избор за Европа. Франција ќе застане покрај Северна Македонија за време на првата меѓувладина конференција, напиша францускиот претседател Емануел Макрон на „Твитер“. Со суверено гласање денес […]

Никола Димитров го нарече народот што протестира неинформиран и неупатен!

Земјата сепак се врти Фарса, меѓу другото, се дефинира како настан или ситуација што е апсурдна. Деновиве во Собранието се одвива токму фарса, за две суштински важни прашања за македонските […]

Вучиќ изнесе предвидување: Војната во Украина може да прерасне во нова светска војна!

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека војната во Украина всушност веќе се претвори во светска војна. Вучиќ смета дека Западот се бори против Русија преку своите сојузници […]