(Видео) Виртуозот Трпчески со музички поздрав од САД: Горд сум што сум дел од македонскиот тим за Јуниорскиот Евросонг!

Песната „Животот е пред мене“ која ја пеат Лара, ќерката на Трпчевски Јован и Ирина ќе нѐ претставува на сцената во Ереван Ерменија на 11 декември годинава. Автор на песната […]

Конечно нема да зацрниме образ: Македонија не оди на Евровизија 2023!

Македонската радио-телевизија, со официјално соопштение до јавноста, ја потврди информацијата дека Македонија нема да учествува на Евровизија 2023, што ќе се одржи во Обединетото Кралство. „Ваквата одлука е во најдобар […]

(ВИДЕО) Скандал на Евровизија: Андреа го фрли македонското знаме

На свеченото отворање на годинашното евровизиско издание во Торино, Италија, нашата претставничка Андреа Коевска прошета по тиркизниот тепих, облечена во веќе препознатливиот стил, а во раце го држеше македонското знаме. […]