ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Оригиналниот текст на ПРЕДАВСТВОТО потпишано со Бугарија

Повеќето бугарски барања кои се неприфатливи за Македонија со кои Бугарија го условува нашиот пат кон ЕУ се содржат во Протоколот од меѓувладината комисија. Но што содржи тој протокол постојано […]

ОТКРИЕН разговорот МАКРОН – ПУТИН, го оговараат БАЈДЕН зад грб

Францускиот државен ТВ канал Франс 2 емитуваше документарен филм во кој се прикажува таен разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, претседателот на Франција, четири дена пред руската […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Еве денес што договорија ПУТИН и ВУЧИЌ!

За време на денешниот разговор меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот претседател Владимир Путин, беше договорено да се потпише нов договор за снабдување со гас на 3 години, а […]

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Трпението кон Бугарија е при крај!

Посветеноста на дијалогот со Бугарија ќе трае до јуни. Потоа кажуваме доста е. Ниту ќе имаме енергија, ниту ќе можеме повеќе да ги разочаруваме граѓаните, предупредува министерот Османи. Направивме се […]

ОЈО чека, Бујар никако да се јави за руските шпиуни

Основното јавно обвинителство чека од министерот за надворешни работи Бујар Османи да ги пријави државните службеници кои работеле против постигнување на договор со Бугарија за деблокада. Шефот на дипломатијата вчера […]

РУСИЈА НА КОЛЕНА, потпишан нов договор помеѓу ЕУ и САД за снабдување на Европа со гас

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен најавија формирање на заедничка група за ставање крај на зависноста на Европа од руската нафта и гас. Групата, […]

ВАЖНО: ЕУ и САД го отвараат КОСОВО, дали се спрема втора Украина на Балкан?

Претставниците на ЕУ и САД го повикаа Косово да го спроведе договорот со кој се гарантира поголема автономија за општините со мнозинско српско население, потпишан како дел од процесот за […]

ПУТИН пушти фактура, еве што бара за договор

Русија го разбира НАТО како агресивен, а не чисто одбранбен сојуз, а тоа го осетиле на свој грб граѓаните на многу земји, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција […]