Пендаровски: Еве, нека направат ВМРО-ДПМНЕ подобар договор ако знаат

На средби со граѓаните во Кратово и Старо Нагоричане, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски порача дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател, Гордана Силјановка Давкова немаат идеја, ниту план за […]

ВУЧИЌ со ЗАГРИЖУВАЧКА ИЗЈАВА од БРИСЕЛ: Пред нас се непреспиени ноќи и многу тешки денови

Српскиот претседател Александар Вучиќ рано утринава допатува во Брисел, каде што се сретна со високиот претставник за надворешни работи Жозеф Борел и со специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак. Средбите […]

Кремљ открива: Што побарал Путин од Ердоган за да го одржи договорот за транспорт на жито

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на телефонски разговор размениле мислења за ситуацијата со договорот за жито, објави прес-службата на Кремљ. Кремљ истакна дека […]

БУГАРСКАТА наезда не престанува, планирале ново ВЕТО

Јотова, како што јави БНР, при средба со хрватскиот претседател информирала за резервираноста на Бугарија да даде зелено светло за почеток на преговорите на Република Македонија за членство во Европската […]

ШОК детаљи од протоколот кој го објавија Бугарите: Македонија не смее да гради историја на антифашистичкото минато, a бугарски историчари ќе ги пишуваат учебниците по историја

Македонските власти се уште не го објавија протоколот за преговарање со бугарските власти. Но, дојдовме до оригиналниот документ на бугарски јазик во кој се откриваат шок детаљи од протоколот. Првиот […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Оригиналниот текст на ПРЕДАВСТВОТО потпишано со Бугарија

Повеќето бугарски барања кои се неприфатливи за Македонија со кои Бугарија го условува нашиот пат кон ЕУ се содржат во Протоколот од меѓувладината комисија. Но што содржи тој протокол постојано […]

ОТКРИЕН разговорот МАКРОН – ПУТИН, го оговараат БАЈДЕН зад грб

Францускиот државен ТВ канал Франс 2 емитуваше документарен филм во кој се прикажува таен разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, претседателот на Франција, четири дена пред руската […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Еве денес што договорија ПУТИН и ВУЧИЌ!

За време на денешниот разговор меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот претседател Владимир Путин, беше договорено да се потпише нов договор за снабдување со гас на 3 години, а […]