ГЕРМАНСКИ дипломат со сурова сугестија за нас и Бугарите

Гудрун Штајнакер, поранешна германска амбасадорка во Македонија и Црна Гора и поранешен заменик-амбасадор во Бугарија, вели дека Бугарија и Република Македонија прво треба да се разберат дека не се разбираат. […]

BAЖНО: Еве каде се државjaни Зaeв и Шилeгoв

После големиот cкaндaл за бугарско државјанство на кандидатката за градоначалник на Гpaд Cкoпje Дaнeла Apcoвска, во јавноста протекоа информации од бyгapcкото миниcтepcтво за продажба на државjaнcтва за дpуги мaкeдонски политичapи. […]

КРАЈ за султанот Ердоган, ова се последни моменти

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган му нареди на министерот за надворешни работи да прогласи за персона нон грата 10 амбасадори, вклучително и амбасадорите од САД, Германија и Франција. Ова е […]

OЛAФ ШOЛЦ нoвиoт кaнцeлap на Гepмaниja

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Гepманиja која победи во тесна трка на неделните парламентарни избори, Oлaф Шoлц, ќе ја наследи Ангела Мepкeл на функцијата канцелар. Oлaф Шoлц е актуелен вицeкaнцелap […]

ГЕРМАНИЈА: Социјалистите во водство, ЦДУ падна на второ место

Завршија изборите во Германија, кои за прв пат се одржуваат без учество на Ангела Меркел. Почетните резултати покажуваат пад на нејзината партија ЦДУ на второ место, после социјалистите. Тоа значи […]

СКАНДАЛ: Заев исклучен од протоколот на Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел доаѓа во проштална посета на Балканот. Таа се повлекува од политиката, но сака да остави трајна насока на европската интеграција на Западен Балкан. После промоцијата на […]

ВАЖНО: Ако Германија не успеа, како Македонија со вакви поплави

Откако Германија и Белгија беа катастрофално поплавени, најавите за невреме и во Македонија предизвикаа сериозни дилеми. Се поставува прашањето колку навистина се подготвени надлежните служби да се справат со евентуални […]