СКАНДАЛ: ЉУБЧО и КРАСИ со поддршка на „патриотската“ Декларација за МПЦ – ОА

Бугарските интереси и агентури во Македонија, во дирекна корелација со руските измеќари во земјава, започнаа акција за пречување на признавањето на македонскиот карактер на древната Охридска Архиепископија од страна на […]

Борисов ја оцени одлуката на Собранието како „мудра и одговорна“

Лидерот на најголемата опозициска партија во бугарското Народно собрание ГЕРБ, Бојко Борисов им честиташе на пратениците во македонскиот Парламент за прифаќањето на францускиот предлог. Како што јави дописникот на МИА […]

АМЕРИКАНСКИ ПРЕДЛОГ: Бајден го запира бугарското изживување врз МАКЕДОНИЈА

Во клучни моменти, пред домашните предавници и меѓународни егзекуроти да ја уништат македонската државност, преку американскиот аналитичар Едвард Џозеф пристигна и американскиот предлог за решавање на македонско – бугарскиот спор. […]