Што и се случи на Бритни Спирс?

Забава, Мода, Сцена

Денеска, судијката на Врховниот суд на округот Лос Анџелес, Бренда Пени, донесе одлука да и стави крај на конзерваторската функција на Бритни Спирс, одлука што конечно ќе ја постави пејачката на патот кон слободата.

По долгото и бурно судење – како и серија експлозивни документарни филмови кои значително ја подигнаа јавната свест околу ова прашање – вниманието на светот е свртено кон последните фази од правната битка на Спирс.

Додека нејзините обожаватели долги години протестираа против конзерваторството под хаштагот #FreeBritney, суспензијата на нејзиниот татко, Џејми Спирс, од конзерваторската функција од страна на судијата Пени уште во септември, наведе многумина да очекуваат дека контроверзниот 13-годишен договор конечно би можел да дојде до крај.

„Не сум се молел за нешто повеќе во мојот живот“, напиша Спирс во објавата на Инстаграм претходно оваа недела, која во меѓувреме е избришана. „Конзерваторството на личноста и имотот на Бритни Џин Спирс повеќе не е потребно“, рече судијката Пени денеска за време на нејзината пресуда, додавајќи дека аранжманот ќе биде прекинат „да стапи во сила денес“.

Одлуката беше донесена без никакви страни кои се спротивставија на барањето на Спирс; и нејзиниот привремен конзерватор назначен од судот, Џоди Монтгомери, и нејзината мајка, Лин Спирс, претходно се согласија дека прекинот на аранжманот е во најдобар интерес на пејачката.