СООПШТЕНИЕ на МК – Честита ПОБЕДА во битката кај Радуша

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА, 10 АВГУСТ 2023 ГОДИНА ЧЕСТИТ ПРАЗНИК – Победа во битката кај Радуша 2001 година Почитувани македонски граѓани, партијата Македонски Концепт ви го честита големиот Ден кој треба да […]

ПОКЛОН ПРЕД МАЧЕНИЦИТЕ НА НАЦИЈАТА – изјава на МК од Вејце

Вчера беше одбележана годишнина од крвавиот масакар врз осум припадници на безбедносните структури на Македонија од страна на терористичките банди на учк. „ПОКЛОН ПРЕД МАЧЕНИЦИТЕ НА НАЦИЈАТА!“ е изјавата која […]

МАЧЕНИК НА НАЦИЈАТА: Игор Николовски (†26), на денеш ден загина ЗА МАКЕДОНИЈА!

На денешен ден (26.03.2001) кај Караулата Чашка, поточно село Грачани загинува Игор Николовски (†26), резервист во АРМ, додека бил во патрола на набљудувачките пунктови во тој дел на северната граница. […]

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Имаме премиер со ДИЈАГНОЗА „трајно неспособен“ кој ИЗБЕГНАЛ војска 2001

Пратеникoт и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки тврди дека премиерот Димитар Ковачевски имал дијагноза „трајно неспособен“ и „свесно го избегнал служењето воен рок“, односно не се јавил на повик да […]

БОГОЈЕСКИ: Не разбирам, што е смешново во ТЕНКОВИТЕ на АРМ

Македонија и подари тенкови и авиони на Украина, во знак на благодарност за нејзината солидарност со нашата Татковина во 2001 година. Тогаш Македонија ги наполни Касарните на АРМ и магацините […]

Фрчковски, Богојески и Хајредини за УЧK и Oxpидcки договор

После 20 години од рамковниот Охридски договор, сеуште во стручната и научна јавност нема дефиниција на случувањата во земјава од 2001 година. Кои се причините, целите и резултатот од тој […]

Македонија одбележува 20 години од Карпалак

На 18 август 2001 година се случи терористичкиот напад врз единиците на АРМ на месноста Карпалак, каде животот го загубија 10 армиски резервисти. Денес Македонија одбележува 20 години од тој […]