(ВИДЕО) Еве што многу го ВОЗБУДИ И ТРОГНА ЗАЕВ

Како ниеден македонски политичар при јавен настап во странство вечерва поранешниот лидер на СДСМ и поранешен премиер, Зоран Заев, беше пречекан со овации на конгресот на грчката левичарска партија СИРИЗА, […]

ГРЦИЈА денес донесе одлука, масовно се вооружува, што е причината?

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА). Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени […]

Ципрас до Мицотакис: До каде си со Преспански?

Откако Грција одлучи да и помогне на Бугарија во борбата за бришење на македонскиот идентитет и да ја запре имплементацијата на Преспански договор, реакциите се скоро незабелижителни. Единствена реакција пристигна […]

Халкидики дружба на Заев и Ципрас

Халкидики станува се поатрактивен за македонските политичари. До степен да последните години се изнаслушавме приказни за разни халкидики дружби. Дружбата на Заев и Ципрас беше јавно соопштена. Поранешниот премиер Алексис […]

Ципрас конечно соопшти зошто потпишал Преспански договор

Поранешниот премиер на Грција, Ципрас конечно откри зошто го потпиша Преспанскиот договор. Тој се плашел од турски војници на северната граница од Грција. Ако не беше постигнат Договорот од Преспа, […]