ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: МАКЕДОНИЈА го прифати „францускиот предлог“, тврди МАКРОН

Францускиот претседател од Мадрид изјави дека е најден компромис за спорот меѓу Скопје и Софија. Македонската влада соопшти дека примила предлог од Франција за надминување на блокадата. Македонија и Бугарија […]

ИЗГУБЕНА ЧЕСТИТКА: Виновна е Македонија зошто не била министер

Бугарскиот премиер Кирил Петков испрати предлог со кој практично целосно се ревидира Рамковната позиција донесена од Народното собрание и Владата на Бугарија, но тој беше одбиен од МНР, рече шефицата […]

ДУИ ПРИТИСКА врз Таче да ги прифати БУГАРСКИТЕ БАРАЊА

Ќе има предвремени парламентарни избори доколу во јуни нема почеток на преговорите за членство во Европската Унија, информира извор близок до Демократската унија за интеграција (ДУИ), што се толкува како […]

Генчовска: Бугарија НЕМА ДА ОТСТАПИ од рамковната позиција

Во однос на С. Македонија, Министерството за надворешни работи строго ќе го почитува мандатот на Советот на министри, Декларацијата на Народното собрание и Договорот меѓу Бугарија и РСМ, изјави денеска […]

ГРЦИЈА и Бугарија се потепаа за македонското небо

Нашите соседи како да се натпреваруваат кој да го надлетува и контролира македонското небо со своите борбени авиони. Деновиве Бугарија го обнови својот предлог за заштита на воздушниот простор над […]

БУГАРИЈА во раскол, премиерот за Корун, министерката за Солун

Раскол во новата бугарска влада по македонското прашање. Од една страна новата министерка за надворшени работи на Бугарија Теодора Генчовска, административка од кабинетот на Радев, тврди дека позицијата на Бугарија […]