ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: МАКЕДОНИЈА го прифати „францускиот предлог“, тврди МАКРОН

Европа

Францускиот претседател од Мадрид изјави дека е најден компромис за спорот меѓу Скопје и Софија. Македонската влада соопшти дека примила предлог од Франција за надминување на блокадата.

Македонија и Бугарија постигнале компромис за надминување на спорот околу содржината на Преговарачката рамка со која Скопје треба да ги води преговорите со ЕУ. Оваа вест попладнево од Мадрид ја соопшти францускиот претседател Емануел Макрон, пренесува Ројтерс.

„Мислам дека најдовме компромис околу спорот меѓу Бугарија и Македонија за Преговарачката рамка за влез во ЕУ“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на самитот на НАТО во Мадрид.

Макрон не соопшти детали околу можниот компромис, но можно е тој да не опфаќа експресно решение, туку начин и македонската страна да се изјасни за договореното преку консултации и во Собранието во Скопје.

Во таа насока говори и соопштението од Владата во Скопје објавено попладнево во кое се наведува дека „пристигнал предлог со идеи“ од француското претседателство со ЕУ.

„Ова претставува основа за отворање на широк консултативен процес најпрво во Владата и коалициските партнери, а потоа и со Претседателот на државата, со Парламентот и со опозицијата, како и со граѓанскиот сектор, експертската и севкупна јавност во земјата“, соопштуваат од владата.

Според информации на Дојче Веле, во Мадрид на овие теми разговарале двајцата министри за надворешни работи Теодора Генчовска и Бујар Османи.
Двете спорни точки биле околу одржувањето на двете меѓувладини конференции – првата „политичка“ и втората формална по која всушност и би почнале пристапните преговори на Македонија со ЕУ.

Бугарија бара на почетокот на преговорите да им претходи промена на Уставот со кои ќе се овозможи впишување на Бугарите како конститутивен народ.

Втората спорна точна е внесувањето на Протоколите од меѓувладините состаноци во Преговарачката рамка.

Премиерот Димитар Ковачевски во средата од Собранието порача дека нема да дозволи историските прашања „да бидат критериуми за преговарачка рамка и преговорите на Македонија со ЕУ“.