ИТНО ДА ПРОДОЛЖИ иницијативата за РЕФЕРЕНДУМ за 27ми

Лидерот на Македонски Концепт (МК) Петар Богојески, бара итно да продолжи иницијативата за референдум за донесување на Закон за амнестија на политичките затвореници од 27ми април. Богојески на социјалните мрежи […]

ПАКЕТ за АЛБАНЦИТЕ, па нека изберат, како до сега или граѓански Устав

Македонското население од албанската етничка заедница во Македонија има сериозен проблем да ги артикулира своите потреби, од една страна притиснати од голиот албански етнички шовинизам од друга страна реалниот живот […]

ОТВОРЕНО ПИСМО до ЕУ амбасадорот Гир од МКОНЦЕПТ

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЕУ АМБАСАДОРОТ ДЕЈВИД ГИР 05 МАРТ 2023 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ БАРА ИТНА СУСПЕНЗИЈА НА „ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ“ ОД ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА НА ЕУ Почитуван господин амбасадор, високо почитувајќи ја Вашата […]

ПОТПИШИ петиција за ГРАЃАНСКИ УСТАВ на овој линк

Откако граѓанската иницијатива за Референдум за нов граѓански Устав пристигна на разгледување во Собранието на Македонија, денес започната е on line петиција за собирање на 150.000 граѓански потписи. Граѓаните информираат […]

ГУЖВА ПРЕД ГОЛ: ЗНМ бира претседател, масовно се гласа

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска одржува редовно годишно изборно собрание на кое ќе се избираат нов претседател, како и членови на Управниот одбор, надзорниот одбор и на Судот […]

ВАЖНО: Македонија купува нов ПВО систем од Франција

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ систем за противвоздушна одбрана, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција, информираше министерката за одбрана Славјанка […]

Богојески: СРУШЕНИ се УСТАВНИТЕ ТЕМЕЛИ на Македонија

Според лидерот на Македонски Концепт Петар Богојески, со вчерашната одлука на Собранието се срушени уставните темели на Македонија и ова е веќе крај за соживотот со Албанците и останатите етнички […]

Христијан Мицкоски исвиркан од демонстрантите пред зградата на Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера со навреди беше пречекан од демонстрантите пред зградата на Собранието. Во моментите кога со своите најблиски соработници и членови на партијата приоѓаше на улицата […]

Повик за помасовни протести, францускиот предлог е на чекор да биде изгласан!

Во Собранието вчера започна дебатата по Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за старт на пристапните преговори на земјава со Европската Унија, со обраќање на премиерот Димитар Ковачевски, кој порача […]

Утре е голем ден: Се подготвува уште едно велепредавство во Македонија, гласот на демократијата и граѓаните повторно ќе биде згазен!

Пред пратениците во Собранието утре ќе се најде францускиот предлог, а седницата беше закажана откако Владата до Парламентот испрати дел од документите поврзани со предлогот. Претседателот на Собранието Талат Џафери […]