ТАЧЕ со закана до ПУТИН, што му порача?

Премиерот Димитар Ковачевски – Таче со дирекна закана со претседателот Владимир Владимирович – Путин, да се повлече од Украина, да не ја правиме големата! Сакам јасно да ја пренесам пораката […]

НУКЛЕАРКА: РУСИТЕ избркани НА КЛОЦИ од Украинците на Змиски остров

Руската војска принудно го напушти стратешкиот Змиски остров во Црното Море. после жестоките напади на Украинската војска со најновото американско оружје. Ова го соопштија истовремено и Украина и Русија. Москва […]

УЖАС: РУСИТЕ силувале 11 годишно момче пред очите на мајката

Заменичката на украинскиот министер за надворешни работи, Емине Џепар, денеска изјави дека Русија ги врши најлошите кршења на човековите права на европскиот континент во последните децении. Обраќајќи се пред Обединетите нации […]

ВУЧИЌ ДРАМАТИЧНО до нацијата: Се вртиме кон ЕУ, ПУТИН го искористи Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ организираше драматично обраќање до нацијата на кое соопшти дека ситуацијата со Косово за Србија драматично се влошила после рускиот напад на Украина, особено што Путин го […]

ТЕЖОК ПОРАЗ за Русија во СБ на ООН, гласаше сама против себе

Советот за безбедност на Обединетите нации, после неколку месечната блокада од Русија, едногласно го усвои своето прво соопштение од почетокот на руската воена акција на 24 февруари, изразувајќи „силна поддршка“ […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со РУСКО Косово и голема Албанија

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Косово повеќе од две децении се бори за меѓународно признавање на неговата државност. Тој процес подразбира мултилатерално признавање и билатерални односи. Косово воспостави билатерални односи со низа […]

ВУЧИЌ му откажа љубов на ПУТИН, за ова го пофалија западните земји

Генералното собрание на ОН гласаше за исклучување на Русија од Советот за човекови права. Извештаите за тешки и систематски прекршувања на човековите права од страна на руските војници во Украина […]